لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۲:۵۶

آمریکا برای نخستین بار «زره‌پوش» برای «نیروهای دمکراتیک سوریه» ارسال کرد


یک عضو «نیروهای دمکراتیک سوریه» در شمال رقه

بنا بر گزارش‌ها از سوریه، ائتلاف به رهبری ایالات متحده، برای نخستین بار، به ارسال «خودروهای زرهی» برای گروه «نیروهای دمکراتیک سوریه»، در راستای مرحله تازه‌ای از نبردهای این گروه علیه «حکومت اسلامی»، اقدام کرده است.

خبرگزاری فرانسه و خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام آمریکایی و مقام یا مقام‌های «نیروهای دمکراتیک سوریه» گزارش مشابهی را منتشر کرده‌اند.

«نیروهای دمکراتیک سوریه» در شمال آن کشور، عمدتا از شبه‌نظامیان کـُرد و بخشی از شورشیان عربِ وابسته به «ارتش آزاد» تشکیل شده‌است. در مورد رویکرد به این گروه، و به ویژه شبه‌نظامیان کـُردِ آن، میان واشینگتن و آنکارا، در زمان دولت باراک اوباما، اختلافاتی پی‌در‌پی شکل گرفته بود. از منظر دولت رجب طیب اردوغان، شبه‌نظامیان کرد ی‌پ‌گ در «نیروهای دمکراتیک سوریه» وابسته به همان شاخه‌ای هستند که پ‌کا‌کا. ترکیه هر دو گروه را «تروریستی» می‌داند. آمریکا پ‌کا‌کا را گروهی تروریستی می‌داند، اما ارتباط میان «نیروهای دمکراتیک سوریه» و پ‌کا‌کا را رد کرده و به کمک‌های خود به «نیروهای دمکراتیک سوریه» ادامه داده بود.

با همه این‌ها ارسال خوروی زرهی برای این گروه در دولت دونالد ترامپ، ۴۵مین رئیس‌جمهوری آمریکا، تازگی دارد.

خبرگزاری رویترز این احتمال را مطرح کرده که «نیروهای دمکراتیک سوریه» در سیاست‌های راهبردی رئیس‌جمهوری ترامپ، برای مقابله با «داعش» در سوریه جایگاه مهمی پیدا کنند. داعش، همچنان بخش بزرگی از سوریه را در کنترل خود دارد.

خبرگزاری‌های فرانسه و رویترز به نقل از سخنگوی «نیروهای دمکراتیک سوریه» می‌گویند دولت آقای ترامپ، وعده افزایش حمایت‌ها و کمک‌ها را داده‌است.

یک منبع کرد به خبرگزاری رویترز گفته است مرحله تازه‌ای از حملات به گروه موسوم به «حکومت اسلامی» در مرکز اصلی حضور آن، رقه، در راه است. فازی عملیاتی که هدف از آن «مسدود کردن تمام راه‌های منتهی به این شهر» توصیف شده‌است.

یک سخنگوی پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، نیز تائید کرده خودروهای ارسال‌شده برای این گروه به شبه‌نظامیان کمک می‌کند تا مصونیت بیشتری در برابر بمب‌ها و مواد انفجاری پیدا کنند. آدرین رانکین-گالووی، این مقام پنتاگون، تاکید کرده تغییری در سیاست‌ها رخ نداده و پنتاگون «تنها به ارسال سازوبرگ و ارائه آموزش اقدام می‌کند».

رسانه‌های ترکیه نیز به بازتاب خبر ارسال کمک‌های تازه به «نیروهای دمکراتیک سوریه» پرداخته‌اند. از جمله روزنامه صباح که می‌گوید از منظر دولت ترکیه گروه‌ ی‌پ‌گ -شبه‌نظامیان کردی که در «نیروهای دمکراتیک سوریه» عضو هستند- قصد ایجاد تغییرات جمعیتی در مناطقی که از داعش گرفته‌اند را دارند. صباح به نقل از دولت ترکیه می‌گوید سلاح‌های ارسالی برای ی‌پ‌گ در نهایت به دست پ‌کا‌کا می‌رسد که تهدیدی مستقیم علیه ترکیه به شمار می‌رود.

جنگ داخلی سوریه در آستانه ورود به ششمین سال پیاپی است. نزدیک به نیم میلیون نفر در این سال‌ها در سوریه کشته شده و نیمی از جمعیت آن کشور نیز آواره شده‌است.

دیدن نظرات (۴۹)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG