لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۱:۳۵

افزایش تلاش‌ها در آمریکا برای یافتن «نامزد دیگری» به جای ترامپ


دونالد ترامپ

گروهی از چهره‌های برجسته محافظه‌کار در صحنه سیاسی آمریکا، می‌گویند در جست‌وجوی جایگزیی برای دونالد ترامپ، نامزد احتمالی حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا هستند.

همزمان دونالد ترامپ، خود در گفت‌وگویی با شبکه خبری ای‌بی‌سی گفته است لزومی ندارد حزب جمهوری‌خواه به معنای متداول متحد شود.

ترامپ می‌گوید «فکر کنم بهتر است که [حزب] متحد شود. فکر کنم بهتر است… این چیز خوبی‌ست. اما فکر نمی‌کنم لازم باشد این اتحاد به معنای متداول آن صورت گیرد».

گروهی از فعالان محافظه‌کار در آمریکا، از جمله اریک اریکسون، مجری یک برنامه رادیویی معروف، بیل ویچرمن، مشاور جرج دابلیو بوش، رئیس‌جمهوری پیشین یا رابرت فیشر، تاجر، در بیانیه‌ای که ۱۸ اردیبهشت ماه منتشر شده، گفته‌اند این نبردی «تنها برای به دست آوردن جان و دل حزب جمهوری‌خواه نیست»، بلکه نبردی برای آینده آمریکاست.

شبکه خبری سی‌ان‌ان از این گروه از فعالان به عنوان «گروه اصلی محافظه‌کار مخالف دونالد ترامپ» در کارزار رقابت‌های درون‌حزبی ماه‌های گذشته نام برده است.

ترامپ، هفته پیش با کنار کشیدن تد کروز و جان کیسیک، رقبای باقی‌مانده‌اش در حزب جمهوری‌خواه، در حالی‌که آرای‌اش در رقابت‌های درون‌حزبی نیز بسیار بیشتر از دو نفر دیگر بود، عملا به مرحله احتمالی گزینش به عنوان نامزد نهایی حزب رسیده است.

انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در سال میلادی جاری برگزار می‌شود و برآوردها حاکی‌ست که از میان دمکرات‌ها، هیلاری کلینتون برای آن معرفی خواهد شد.

مخالفت‌ها با ترامپ در میان جمهوری‌خواهان مدت‌ها است که ادامه دارد و کسانی مانند میت رامنی، رقیب باراک اوباما در انتخابات ۲۰۱۲ و بوش پدر و پسر، دو رئیس‌جمهوری از حزب جمهوری‌خواه که در قید حیات هستند، از مخالفان او به شمار می‌روند. پل رایان، رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان کنگره آمریکا نیز گفته است «فعلا آماده حمایت از ترامپ نیستم.»

فعالان محافظه‌کار در بیانیه خود گفته‌اند «ما در تلاش برای پیدا کردن نامزدی جایگزین هستیم».

آنها تاکید کرده‌اند که نه به ترامپ و نه به کلینتون رای خواهند داد، اما «رای خواهند داد».

ترامپ نیز می‌گوید او آرای بسیاری به دست خواهد آورد و حتی «میلیون‌ها دمکرات» هوادار برنی سندرز نیز به او رای خواهند داد. سندرز خود گفته گزینه بهتری برای رقابت احتمالی با ترامپ است.

دیدن نظرات (۲۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG