لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ تهران ۲۰:۴۴

استقبال آمریکا و گروه‌های بین‌المللی از آزادی زندانیان سیاسی ایرانی


وزارت خارجه آمریکا ابراز امیدواری کرده است که در ماه‌های پیش رو، رئیس‌جمهوری ایران به برآورده کردن «قول‌های» خود همچنان ادامه دهد
وزارت خارجه آمریکا ابراز امیدواری کرده است که در ماه‌های پیش رو، رئیس‌جمهوری ایران به برآورده کردن «قول‌های» خود همچنان ادامه دهد
وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای که ۱۸ سپتامبر، ساعتی پس از آزادی گروهی از زندانیان سیاسی در ایران منتشر کرد، از این موضوع استقبال کرد؛ علاوه بر آمریکا گروه‌های بین‌المللی مدافع حقوق بشر و آزادی بیان نیز به استقبال‌کنندگان پیوسته‌اند.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه خود با استقبال از آزادی زندانیان سیاسی و نام بردن از نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر، به قول‌هایی که حسن روحانی در کارزار انتخاباتی خود برای گستردن آزادی بیان، آزادی‌های سیاسی و اجتماعی برای همه ایرانیان داده، اشاره می‌کند.

وزارت خارجه آمریکا ابراز امیدواری کرده است که در ماه‌های پیش رو، رئیس‌جمهوری ایران به برآورده کردن «قول‌های» خود در این مورد همچنان ادامه دهد.

بار دیگر تاکید شده است که آمریکا از دولت ایران می‌خواهد تا گام‌هایی برای بهبود شرایط حقوق بشر در ایران بردارد.

در عین حال ایالات متحده، در این بیانه درخواست خود را برای آزادی همه زندانیان سیاسی در ایران تکرار می‌کند.

سازمان قلم آمریکا و نیز سازمان عفو بین‌الملل از گروه‌های فرادولتی هستند که از رخداد اخیر استقبال کرده‌اند.

در عین حال حسیبه حاج‌صحراوی، معاون بخش خاورمیانه و آفریقای شمالی در سازمان عفو بین‌الملل گفته است آزادی نسرین ستوده و [زندانیان] دیگر باید سرفصل جدیدی در سیاست‌های ایران در برابر حقوق بشر و روش برخورد مقام‌های جمهوری اسلامی با فعالان و منتقدان صلح‌جو شود.

به گفته او -در غیر این صورت- این حرکت فقط یک عمل حساب شده در آستانه نشست سالانه سازمان ملل تلقی می‌شود.

۲۷ شهریور ماه از ایران خبر رسید که شماری از زندانیان سیاسی و عقیدتی و نیز گروهی از روزنامه‌نگاران دربند، آزاد شده‌اند.

در میان آزادشدگان نام کسانی مانند نسرین ستوده و فيض الله عرب سرخی، معاون وزير بازرگانی دولت محمد خاتمی، به چشم می‌خورد. گزارش‌ها از آزادی محبوبه کرمی و مهسا امرآبادی، از بازداشت شدگان بعد از اعتراضات مردمی سال ۸۸، مريم جليلی، ميترا رحمتی، فرح واضحان، ژيلا مکوندی و کفايت ملک محمدی از زندانيان سياسی بند زنان زندان اوين به طور مشروط، حکایت دارند.

در عین حال عيسی سحرخيز، روزنامه نگار، محسن امين زاده، معاون وزير خارجه در دولت محمد خاتمی و ميرطاهر موسوی، نماینده کرج در مجلس ششم و از اعضای ستاد میرحسین موسوی، از ديگر آزاد شدگان هستند.

حسن روحانی، در کازار انتخاباتی خود قول داده بود که برخی از محدودیت‌های سیاسی و اجتماعی را رفع خواهد کرد.

در زمان انتخابات گروهی از زندانیان سیاسی نیز از از آقای روحانی حمایت کردند.

هنوز از خبری که از تغییرات احتمالی در مورد حصر زهرا رهنورد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی، از چهره‌های سرشناس معترض به انتخابات ۱۳۸۸ اشاره کند، منتشر نشده است.

اخیرا محمدتقی کروبی فرزند مهدی کروبی از انتقال پرونده او به شورای عالی امنیت ملی ایران، به دبیری علی شمخانی، از چهره‌های نزدیک به اصلاح‌طلبان خبر داده بود.

آقای کروبی در تازه‌ترین گفت‌وگوی خود با وب‌سایت روز، می‌گوید وضع حصر این سه تن و رفتار ماموان بهتر از گذشته شده است.
XS
SM
MD
LG