لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۲۴

هشدار دوباره یونیسف در مورد وبا در یمن: «وضعیت هولناک است»


نوزاد یمنی مبتلا به وبا در بیمارستانی در صنعا

در حالی‌که کم‌تر از دو هفته از هشدار سازمان ملل در مورد «گسترش سریع وبا در یمن» می‌گذرد، گزارش‌ها حاکی‌ست شمار مبتلایان از مرز ۱۲۰ هزار نفر گذشته و عملا در مدت کوتاهی تقریبا دو برابر شده‌است.

صندوق کودکان ملل متحد، «یونیسف»، در تازه‌ترین گزارش خود می‌گوید در حال حاضر ۱۲۴ هزار مورد مشکوک به بیماری وبا در یمن گزارش شده‌است. از این شمار ۹۲۳ نفر جان خود را از دست داده‌اند و نیمی از قربانیان را کودکان تشکیل می‌دهند.

با نگاهی به گزارش پیشین یونیسف در ۱۳ خرداد ماه، شمار موارد مشکوک که رقمی نزدیک به ۷۰ هزار مورد عنوان شده بود، اکنون دو برابر افزایش پیدا کرده‌است.

در همان زمان سازمان ملل هشدار داده بود که اگر کمک‌های لازم صورت نگیرد، شمار مبتلایان در دو هفته دو برابر می‌شود و با گذشت یک ماه به ۳۰۰ هزار مورد می‌رسد. با در نظر گرفتن آمار اعلام‌شده فعلی به‌نظر می‌رسد «کمک‌های درخواستی» یا به هیچ‌وجه، یا به طور کامل، به امدادگران نرسیده‌است.

کریستفر تایدی، سخنگوی یونیسف، ۲۳ خرداد ماه اعلام کرد «واقعیت این‌جاست که وضعیت انسانی در حال حاضر هولناک است و این‌طور که به‌نظر می‌رسد، فقط در حال بدتر شدن است، به‌خصوص در مورد کودکان».

یونیسف پیش از این هشدار داده بود که وبا ممکن است از مرزهای یمن بگذرد و به کشورهای هم‌جوار آن برسد.

بیماری کشنده وبا، از طریق آب و به‌وسیله باکتری ویبیروکلرا ایجاد شده و ممکن است با نوشیدن آب آلوده و یا خوردن سبزی‌های آلوده یا آب‌زیان نپخته وارد بدن شود. این بیماری با اسهال شدید آغاز می‌شود. در حال حاضر تنها چند مرکز درمانیِ فعال در یمن وجود دارد و بنا بر برآورد سازمان ملل متحد، دو سوم شهروندان یمنی به آب سالم دسترسی ندارند.

شیوع وبا در یمن در پی تنش‌های سیاسی و نظامی و مداخله نظامی در آن کشور است که شدت گرفته. شورشیان حوثی یمن که از حمایت ایران برخوردار هستند در ژانویه سال ۲۰۱۵ کاخ ریاست‌جمهوری یمن را تصرف کردند. عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهوری یمن از صنعا به عدن و سپس به عربستان رفت. ائتلاف به رهبری عربستان سعودی، در حمایت از هادی، از فروردین ماه ۱۳۹۴، سه ماه پس از تصرف کاخ ریاست‌جمهوری توسط شورشیان، دست به مداخله نظامی زد. نبردها و تنش‌ها همچنان ادامه دارد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG