لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۱۴:۲۳

ظریف: در اجرای توافق‌نامه ژنو بسیار جدی هستیم


محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در صفحه فیس‌بوک خود ضمن ابراز خوشبینی در مورد رسیدن به «نتایج مثبت» در مذاکرات کارشناسی، نوشته است «ما برای ادامه مسیر بر اساس برنامه اقدامی که در ژنو مورد توافق وزرا قرار گرفت بسیار جدی هستیم و معتقدیم با تعهد متقابل به توافق ژنو، پیشرفت و ورود به مرحله دشوار بعدی یعنی مذاکره و دستیابی به راه‌حل جامع، کاملا امکان‌پذیر است».

این گفته‌ها یک روز پیش از آغاز تازه‌ترین دور از گفت‌وگوهای کارشناسی ایران و طرف‌های مذاکره که قرار است روز ۱۹ و ۲۰ دی‌ماه در ژنو برگزار شود، بر صفحه فیس‌بوک آقای ظریف قرار گرفته است.

وزیر خارجه ایران در پستی که روز ۱۸ دی‌ماه در صفحه فیس‌بوک خود قرار داد، در عین حال نوشته است «گسترش همه جانبه روابط متوازن و بر اساس احترام متقابل و موضع برابر» سیاست دولت یازدهم است.

ظریف می‌گوید این سیاست با «جدیت» ادامه پیدا می‌کند.

او این موضوع را با اشاره به سفرهای اخیر هیئت‌های اروپایی به ایران بیان کرده است.

سفرهایی که آخرین آن به هیئتی چهار نفره از پارلمان بریتانیا مربوط می‌شود که به سرپرستی جک استراو، وزیر خارجه پیشین و نماینده فعلی آن کشور، به تهران رفته است.

خوش‌بینی و ابراز جدیت آقای ظریف در مورد اجرای توافق‌نامه ژنو در حالی بیان می‌شود که خبرگزاری رویترز اخیرا در گزارشی ویژه از قول دیپلمات‌های غربی گفته است مذاکرات کارشناسی ایران و شش قدرت جهانی در خصوص نحوه اجرایی کردن توافقنامه ژنو، پیرامون موضوع توسعه نسل جدید سانتریفیوژها، «به مشکل برخورده است».

خبرگزاری رویتز از قول مقام‌هایی که نامشان فاش نشده، آورده است یکی از این مسائل «حل نشده»، تحقیق روی نسل جدید سانتریفیوژها و گسترش آنها است که ایران از نصبشان خبر داده است.

خبرگزاری‌های ایران می‌گویند عباس عراقچی، از مذاکره کنندگان ارشد ایران و معاون وزیر خارجه، قرار است خود در این دور از مذاکرات با هلگا اشمید، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وندی‌ شرمن٬ معاون وزیر خارجه آمریکا، دیدار و گفت‌وگو کند.

توافق‌نامه ژنو که در سوم آذر ماه میان وزیران خارجه ایران و شش قدرت طرف مذاکره امضا شد، از یک سو از تهران می‌خواهد تا -از جمله- به‌شکل داوطلبانه برخی از فعالیت‌های اتمی خود را موقتا تعلیق کند، از سوی دیگر کشورهای طرف گفت‌وگو نیز داوطلبانه بخشی از تحریم‌ها را کاهش می‌دهند.

دیپلمات‌ها این توافق‌نامه را «گامی نخستین» نامیده‌اند برای ادامه مذاکراتی که هدف آن «حل و فصل» برنامه اتمی ایران عنوان شده است.
XS
SM
MD
LG