لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹ تهران ۱۸:۲۷

بوش: روسیه برای توقف غنی سازی به ایران فشار آورد


رييس جمهوری آمريکا، اخيرا هشدار داد برای جلوگيری از احتمال وقوع جنگ جهانی سوم، بايد مانع از دستيابی ايران به دانش توليد جنگ افزار اتمی شود.

جورج بوش، رييس جمهوری آمريکا، روز دوشنبه، ۲۲ اکتبر، در تماسی تلفنی از ولادیمير پوتين، رييس جمهوری روسيه، خواست که برای توقف غنی سازی به ایران فشار آورد.


گوردون جاندور، سخنگوی کاخ سفيد، اظهار داشت: «جرج بوش در صحبت خود با آقای پوتين تاکيد کرد که از طريق سازمان ملل بايد ايران را تحت فشار قرار داد تا دولت اين کشور روند غنی سازی اورانیوم را متوقف کند.»


کشورهای غربی ایران را متهم می کنند که با ادامه روند غنی سازی اورانیوم درصدد است تا سلاح اتمی تولید کند اما تهران این ادعاها را رد کرده است.


تماس آقای بوش با رييس جمهوری روسيه در حالی صورت می گيرد که ولادیمير پوتين در سفر اخير خود به ايران اعلام کرد که روسيه مخالف حمله نظامی به ايران است.


آقای پوتين همچنین اعلام کرد: «شواهدی در دست نيست که نشان دهد ايران قصد ساخت بمب اتمی داشته باشد.»


شورای امنيت تاکنون دو قطعنامه تحريمی عليه برنامه هسته ای ايران به تصويب رسانده است ولی روسيه مخالف تصويب قطعنامه تحريمی جديد در شورای امنيت سازمان ملل بر ضد تهران است.


دولت آمريکا اگر چه بارها اعلام کرده که اميدوار است از راه ديپلماتيک، بحران هسته ای ايران حل شود ولی گفته است که همه گزينه ها روی میز است.


رييس جمهوری آمريکا، اخيرا هشدار داد جامعه بين المللی برای جلوگيری از احتمال وقوع جنگ جهانی سوم، بايد مانع از دستيابی ايران به دانش توليد جنگ افزار اتمی شود.


ديک چنی، معاون رييس جمهوری آمريکا نيز روز يکشنبه ايران را متهم کرد که «در مورد برنامه هسته ای خود با فريبکاری عمل می کند و در صورتی که درخواست جامعه بين المللی را برای توقيف غنی سازی نپذيرد با پيامدهای سختی روبرو خواهد شد.»


آقای چنی در مورد این که این پیامدها چه خواهد بود توضیحی نداد.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG