لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۰۸:۳۴

آتش سوزی در کالیفرنیا موجب فرار یک میلیون نفر شد


آتش سوزی های کالیفرنیا از روز یکشنبه آغاز شده است.

پيشروی سريع آتش سوزی در جنوب کاليفرنيا در آمريکا، موجب فرار بيش از يک ميليون نفر از خانه های خود به سوی مناطق امن تر شده است.


آتش سوزی های طبيعی و افسار گسيخته در جنوب کاليفرنيا، در روز چهارشنبه، ۲۴ اکتبر، برای چهارمين روز پی در پی ادامه يافت و بر اساس گزارش های منتشره، بسياری از مناطق کاملا سوخته اند.


گزارش ها حاکی از آن است که دست کم يک نفر بر اثر اين آتش سوزی ها جان خود را از دست داده و ۴۵ نفر ديگر زخمی شده اند.


مقامات کاليفرنيا می گویند که حدود ۱۳۰۰ ساختمان و ۱۶۶ هزار هکتار از جنگل های اين ايالت در آتش از بین رفته اند.


  • «آتش سوزی ها موجب ویرانی های وحشتناکی شده و ما به تلاش هايمان برای مهار اين آتش سوزی ادامه می دهيم تا اين که همه در امنيت کامل باشند.»
آرنولد شوارتزنگر، فرماندار ایالت کالیفرنیا

روز يکشنبه هفته جاری در ۱۶ منطقه مختلف از ایالت کالیفرنیا، آتش سوزی رخ داد و آتش نشانان تاکنون نتوانسته اند از گسترش آتش به نقاط دیگر جلوگيری کنند.


وزش باد شديد از موانع اصلی برای مهار آتش سوزی ها به شمار می رود و گفته می شود آتش نشانان پس از چهار روز عملیات بسیار خسته شده اند.


بدنبال این حادثه، آرنولد شوارتزنگر، فرماندار کاليفرنيا در این ایالت اعلام وضعيت اضطراری کرده است.


وی روز سه شنبه گفت: «اين آتش سوزی ها موجب ویرانی های وحشتناکی شده و ما به تلاش هايمان برای مهار اين آتش سوزی ادامه می دهيم تا اين که همه در امنيت کامل باشند.»گزارش های منتشره حکایت از آن دارد که بارش باران در سال جاری در اکثر نقاط کاليفرنيا بسيار کم بوده است.


در همین حال، منابع هواشناسی اعلام کرده اند که سرعت وزش باد در روز چهارشنبه کاهش پيدا می کند ولی شرايط هنوز بسيار خطرناک است.


کاخ سفيد اعلام کرد که جورج بوش، رييس جمهوری آمريکا، قرار است برای بازدید از مناطق حادثه دیده روز پنجشنبه به ایالت کاليفرنيا سفر کند. رييس جمهوری آمريکا خطاب به مردم کاليفرنيا گفته است: «ما شما را در دعاهايمان به ياد داريم و دولت فدرال به کمک شما خواهد شتافت.»


در سال ۲۰۰۳ نيز آتش سوزی های شديد در کالیفرنیا، موجب کشته شدن ۲۲ نفر و سوختن سه هزار خانه در آتش شد.


XS
SM
MD
LG