لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ تهران ۱۰:۰۱

ايران: کشتی های آمريکايی تهديد نشده اند


ايران اخبار منتشر شده مبنی بر تهديد کشتی های آمريکايی از سوی قايق های تندرو سپاه پاسداران را رد کرد.

محمد علی حسینی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، «آنچه را که اقدام صورت گرفته در خصوص یک کشتی آمریکایی » خواند یک مساله عادی دانست.


به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران افزود اين يک مساله عادی است كه هر از گاهی برای طرفين اتفاق می‌افتد و بعداز شناسايی دوطرف قضيه حل و فصل می ‌شود.


با وجود اين، خبرگزاری نيمه رسمی خبرگزاری فارس گزارش داد که مسئولان سپاه پاسداران به شبکه عربی زبان العالم گفته اند که نيروی دريايی سپاه به هيچ كشتی جنگی آمريكايی در تنگه هرمز حمله و تعرض نكرده است.


اين واکنش ها پس از آن صورت گرفت که منابع آمريکايی روز دوشنبه اعلام کردند که پنج قايق متعلق به سپاه پاسداران و سه کشتی آمريکايی در دهانه تنگه هرمز تا آستانه درگيری پيش رفتند.


به گزارش رویترز، گوردون جان درو سخنگوی کاخ سفید اقدام قایق های ایران را عملی «تحریک آمیز» خواند و به ایران اخطار داد که در آینده از چنین اقدام هایی که می تواند واقعه خطرناکی به وجود آورد پرهیز کنند.


شان مک کورمک، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا نیز گفت که وی انگیزه و منطق این عملکرد ایرانی ها را نمی فهمد ولی ایالات متحده با ایران، در صورتی که این کشور بخواهد به منافع آمریکا و متحدانش در منطقه آسیب برساند، مقابله خواهد کرد.


بر اساس گزارش شبکه تلويزيونی سی ان ان و به نقل از منابعی که نامشان فاش نشده است، قايق های ايرانی اواخر روز يکشنبه تا ۲۰۰ متری کشتی های آمريکايی پيش رفته اند.


این حادثه در ساعت پنج به وقت محلی و در زمانی رخ داد که یک رزمناو، یک ناوشکن و یک کشتی آمریکایی در حال گذر از تنگه هرمز برای ورود به خلیج فارس بودند.


گزارش ها حاکی است که از خط راديويی يکی از قايق های ايرانی اين پيغام به گوش می رسيد که « من در حال نزديک شدن به شما هستم. شما تا دو دقيقه ديگر منفجر خواهيد شد.»


يک مقام آمريکايی گفته است: پس از اين تهديد راديويی ملوانان آمريکايی سلاح های خود را به سمت قايق ها نشانه رفتند و در آستانه شليک قرار گرفتند.


این مقام گفته است که «این جدی ترین تحریکاتی بوده است که ما تاکنون دیده ایم.»


گزارش خبرگزاری ها حاکی است که بدنبال این حادثه، بازارهای جهانی به سرعت نسبت به این خبر واکنش نشان دادند و قیمت نفت به بالای ۹۸ دلار برای هر بشکه رسید.

وی افزود: پنج قایق کوچک در اقدامی تهاجمی پنج جعبه را در مقابل کشتی ها به آب انداخته و اقدام به انجام مانور در اطراف کشتی کردند.


اين اتفاق در زمانی رخ می دهد که قرار است روز هشتم ژانويه، جرج بوش، رييس جمهوری آمريکا از خاورميانه بازديد کند و يکی از اهداف اين سفر نيز مقابله با «بلندپروازی های جمهوری اسلامی» در منطقه عنوان شده است.


ايران و آمريکا از سال ها پيش بر سر برنامه هسته ای جمهوری اسلامی با يکديگر اختلافات شديدی دارند هرچند ايالات متحده آمريکا گفته است که برای حل اين بحران از راه های ديپلماتيک استفاده می کند.


جمهوری اسلامی ایران بارها تاکید کرده است که در صورت حمله نظامی به این کشور بر سر برنامه هسته ای دهانه تنگه هرمز را خواهد بست و پایگاه های آمریکا را در منطقه مورد هدف قرار می دهد.


ایران سواحل طولانی در خلیج فارس دارد و از طرق جزیره های ابوموسی و تنب بزرگ و کوچک توانسته است بر تنگه هرمز که مهمترین گذرگاه عبور نفت این منطقه به بازارهای جهانی است تسلط پیدا کند.


در حال حاضر نزدیک به ۲۰ درصد از نفت جهان از طریق تنگه هرمز صادر می شود.


گزارش خبرگزاری ها حاکیست که بدنبال این حادثه، بازارهای جهانی به سرعت نسبت به این خبر واکنش نشان دادند و قیمت نفت به بالای ۹۸ دلار برای هر بشکه رسید.


در همين حال، آسوشيتدپرس گزارش داد که دو هواپيمای جنگی اف ۱۸ ناوگان پنجم آمريکا، روز دوشنبه، در خليج فارس سقوط کرده اند. بر اثر سقوط این دو هواپیما، آسیبی به کسی نرسیده است. ارتش آمريکا در حال تحقيق در مورد سقوط اين دو هواپيمای جنگی است.


انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG