لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ تهران ۰۵:۰۰

ملاقات سفیر ایران در عراق با پنج بازداشتی اربیل


حسن کاظمی قمی برای اولین بار روز شنبه با پنج ایرانی که در ماه ژانویه توسط نیروهای آمریکایی در اربیل دستگیر شدند، دیدار کرد.

حسن کاظمی قمی، سفیر ایران در عراق به همراه دو دیپلمات ایرانی دیگر برای اولین بار روز شنبه هفتم ژوئیه با پنج ایرانی که در ماه ژانویه - نزدیک به هفت ماه پیش - توسط نیروهای آمریکایی در اربیل دستگیر شدند، دیدار کردند.


هوشیار زیباری وزیر امور خارجه عراق به خبرگزاری رویترز گفت: «این ملاقات چند ساعت طول کشید و این اولین ملاقات آنها با مقامات سفارت ایران است و این امر علامت مثبتی به شمار می رود.»


وی پیش از این ابراز امیدواری کرده بود که ملاقات سفیر ایران با ایرانی های بازداشت شده موجب کاهش تنش بین ایران و آمریکا شود.


عراق امیدوار است که نمایندگان دولت های ایران و آمریکا برای دومین بار در مورد تامین امنیت در عراق با یکدیگر گفت و گو کنند.


سفیران ایران و آمریکا برای اولین بار در ماه مه در بغداد درباره ایجاد ثبات در عراق با یکدیگر دیدار و گفت و گو کردند. این مهمترین ملاقات بین مقامات دو کشور پس از حدود سه دهه به شمار می آید.


عراق امیدوار است که نمایندگان دولت های ایران و آمریکا برای دومین بار در مورد تامین امنیت در عراق با یکدیگر گفت و گو کنند.

مقامات نظامی آمریکایی می گویند که این پنج نفر از اعضای سپاه قدس بوده و از شبه نظامیان عراقی پشتیبانی می کنند.


واشینگتن تهران را متهم کرده که از طریق سپاه قدس کمک های مالی و تسلیحاتی در اختیار شبه نظامیان شیعه عراقی قرار می دهد تا اهداف و سربازان آمریکایی را مورد هدف قرار دهند.


ایران این اتهامات را رد کرده و این افراد را دیپلمات می خواند و ساختمانی را که نیروهای نظامی آمریکا برای دستگیری این پنج نفر مورد حمله قرار دادند، کنسولگری ایران در اربیل می داند.


مقامات عراقی نیز اعلام کردند که این افراد دیپلمات نبوده و دفترجمهوری اسلامی در اربیل، کنسولگری نبوده است.


مقامات صلیب سرخ پیشتر با این پنج ایرانی ملاقات کرده بودند.


انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG