لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۳۵

«ایرانی های بازداشت شده در اربیل به زودی آزاد می شوند»


رایان کروکر سفیر آمریکا در عراق مذاکره کننده آمریکایی با ایران خواهد بود.

منوچهر متکی، وزير امور خارجه ايران روز جمعه بيست و هشتم ارديبهشت در کنفرانسی مطبوعاتی در پاکستان اعلام کرد که امکان دارد تا پايان خرداد ماه، ۵ ايرانی بازداشت شده توسط نيروهای آمريکايی آزاد شوند.


به گزارش ايسنا، آقای متکی که برای شرکت در سی و چهارمين اجلاس وزرای خارجه کشورهای عضو کنفرانس اسلامی به پاکستان سفر کرده، گفت که هوشيار زيباری وزير امور خارجه عراق خبر آزادی این ۵ زندانی ایرانی را در سفر اخیر خود به تهران اعلام کرده است.


به گزارش رويترز، آقای متکی افزود که زندانيان ايرانی می خواهند پيش از ملاقات با اعضای خانواده خود با مقامات کنسولگری جمهوری اسلامی ديدار کنند.


منوچهر متکی: زندانيان ايرانی می خواهند پيش از ملاقات با اعضای خانواده خود با مقامات کنسولگری جمهوری اسلامی ديدار کنند.

خبر آزادی اين ۵ زندانی ايرانی زمانی اعلام می شود که مقامات ايرانی و آمريکايی در مورد وضعيت عراق، روز هفتم خرداد در بغداد با ديدار و گفت وگو می کنند. هر دو کشور آمريکا و ايران اعلام کردند که اين گفتگو فقط محدود به عراق خواهد شد.


این اولين دیدار مستقیم و رسمی بین مقامات دو کشور در ۲۸ سال گذشته است.


آقای متکی در مورد سطح مذاکرات بین دو کشور گفت که از سوی آمریکا ریان کروکر سفیر این کشور در عراق و از سوی ایران نیز یکی از دیپلمات های با تجربه که قبلا مقام سفارت داشته است در این مذاکرات شرکت خواهند کرد.


نيروهای آمريکايی دو ماه پيش، به دفتر رايزنی روابط ايران در اربيل حمله کرده و شش نفر از کارکنان اين دفتر را دستگير کردند که يک نفر آزاد شده و پنج نفر ديگر هنوز در اختيار نيروهای آمريکايی در عراق هستند.


نيروهای آمريکايی گفته اند که اين افراد جزو سپاه قدس هستند که شاخه ای از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که در عراق فعاليت دارد.


واشينگتن تهران را متهم کرده که از طريق سپاه قدس کمک های مالی و تسليحاتی در اختيار شبه نظاميان شيعه عراقی قرار می دهد تا اهداف و سربازان آمريکايی را مورد هدف قرار دهند.


جمهوری اسلامی ايران اعلام کرده که اين افراد ديپلمات بوده اند و بايد هرچه سريع تر آزاد شوند.


اين درحالی است که هوشيار زيباری، وزير امور خارجه عراق، خبر داده بود که دفترجمهوری اسلامی در اربيل، کنسولگری نبوده و دفتر رايزنی روابط بوده و کارکنان آن ديپلمات نبوده و مصونيت ديپلماتيک نداشته اند.


صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG