لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۱:۰۸

پیشروی نیروهای عراقی در بصره


دولت عراق می گوید نیروهایش در بصره پیشروی کرده اند. عکس از خبرگزاری (AFP).

مقامات عراقی اعلام کردند که تحت پشتيبانی نيروهای آمريکايی و بريتانيايی، روز شنبه ۳۱ فروردین ماه موفق به پیشروی در بصره شده و يکی از پايگا ه های مقتدی صدر، روحانی تندرو شيعه را، تسخير کرده اند.


ارتش عراق می گويد که سربازان عراقی موفق شده اند منطقه حيانيه را در مرکز بصره تحت کنترل خود در آورند.


ژنرال موهان فوريجی فرمانده نيروهای عراقی در بصره، به رويترز گفت: «نيروهای ما کنترل حياينه را به دست گرفته اند. در حال حاضر هيچ درگيری در اين منطقه وجود ندارد و افرادی که سلاح حمل می کنند بلافاصله دستگير می شوند.»


او افزود:« ما افراد فراری را تعقيب و دستگير می کنيم. اميدواريم تا چند ساعت ديگر اين عمليات با پيروزی خاتمه يابد.»


به گزاشر خبرگزاری ها، پس از گذشت ساعت ها از آغاز درگيری، همچنان صدای شليک گلوله به صورت پراکنده به گوش می رسد.


تام هلووی سخنگوی نيروهای بريتانيايی نيز گفت: «حمله روز شنبه با بمباران جنگده های آمريکايی و شليک توپخانه ارتش بريتانيا آغاز شد.»


اين فرمانده ارتش بريتانيا افزود که در ابتدا بخش غربی حيانيه که منطقه ای مسکونی نيست توسط نيروهای آمريکايی و بريتانيايی بمباران شد تا «قدرت آتش خود را نمایش دهیم.»


همچنین روز جمعه ۳۰ فروردین ماه، در شهرک صدر در شرق بغداد و شهر ناصريه در جنوب عراق نيز درگيری های شديدی بين شبه نظاميان سپاه مهدی مقتدی صدر و سربازان عراقی رخ داده است.


تاکنون خبری در مورد تلفات این درگیری ها گزارش نشده است.


به دستور نوری المالکی، نخست وزير عراق، در ماه مارس عمليات نظامی نيروهای دولتی عليه شبه نظاميان سپاه مهدی در بصره آغاز شد. نيروهای عراقی قادر به بيرون راندن شبه نظاميان شيعه نشدند و درگيری ها بين هواداران مقتدی صدر و نيروهای آمريکايی و عراقی به شهرهای ديگر از جمله شهرک صدر که مراکز مهم هواداران اين روحانی تندرو محسوب می شود کشیده شد.


مقتدی صدر پنج روز پس از آغاز درگيری ها، از نيروهای خود خواست تا به درگيری ها پايان دهند و با دولت همکاری کنند. شبه نظاميان هوادار وی بر خلاف درخواست دولت هنوز سلاح های خود را تحويل نداده اند.


دولت آمریکا بارها ایران را متهم به کمک نظامی به شبه نظامیان شیعه کرده است. تهران این اتهامات را رد کرده و هدف خود را ثبات دولت عراق خوانده است.


XS
SM
MD
LG