لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۴:۵۸

«اسرائيل و ايران نبايد هيچ دشمنی با يکديگر داشته باشند»


بنيامين بن اليعزر، وزير امور زير بنايی اسرائيل. (عکس:AFP)

بنيامين بن اليعزر، وزير امور زير بنايی اسرائيل، روز جمعه در يک کنفرانس خبری در آنکارا گفت: «اسرائيل و ايران نبايد هيچ دشمنی با يکديگر داشته باشند زيرا هيچ تضاد منافعی بين دو کشور ايران و اسرائيل وجود ندارد و خون ملت اسرائيل و خون ملت ايران به يک اندازه رنگين است.»


بنيامين بن اليعزر که از سران حزب کارگر اسرائيل، حزب هم پيمان اصلی با دولت اسرائيل است، گفت، با اين آگاهی که وزير امور خارجه ايران جمعه در آنکارا بوده است، اين پيام علنی را خطاب به ايران و ملت ايران در يک کنفرانس خبری در پايتخت ترکيه اعلام می کند.


بن اليعزر گفت: «رنج ملت ايران، رنج ملت اسرائيل است و اسرائيل با کشور و ملت ايران هيچ اختلافی ندارد. ما مرز مشترک نداريم. اسرائيل هيچگاه کوچکترين ضرری به ايران نزده است.»


وی افزود: «اسرائيل تنها به ايران خدمات صنعتی، بازرگانی، کشاورزی و پزشکی کرده است و خصومتی که سران تهران عليه اسرائيل نشان می دهند، کاملا بی دليل است و خود اعراب و فلسطينی ها نيز خود يا اسرائيل را به رسميت شناخته و يا در حال گفت و گوهای صلح با اسرائيل هستند و همه کشورهای مسلمان و عرب نيز می گويند، اسرائيل يک واقعيت وجودی است.»


«رنج ملت ايران، رنج ملت اسرائيل است و اسرائيل با کشور و ملت ايران هيچ اختلافی ندارد. ما مرز مشترک نداريم. اسرائيل هيچگاه کوچکترين ضرری به ايران نزده است.»
بنيامين بن اليعزر، وزير امور زير بنايی اسرائيل

این وزیر اسرائیلی گفت، ترکيه نيز حاکميت اسلامگرای ميانه رو دارد ولی از بهترين و مثمر ثمربخش ترين مناسبات با اسرائيل بهره مند است و از حاصل آن فايده می برد.»


بنيامين بن اليعزر افزود: «اگر اسرائيل کوچکترين ضربه ای به ايران و ايرانيان زده بود، شايد می شد دليل نفرت سران تهران از اسرائيل را درک کرد ولی حقيقت اين است که اسرائيل دردوران دوستی خود با ايران، همواره منشا خدمات عظيمی بوده و اين دوستی، موجب تقويت جايگاه ايران شده بود.»

بن اليعزرگفت: « عليرغم شعارهای «مرگ براسرائيل» که سران تهران سرمی دهند، کشور و ملت اسرائيل بازمی گويد، که حساب مردم ايران را جدا می داند و با درد ايرانيان ابراز همبستگی می کند.»


سخنان اين وزير اسرائيلی در حالی بيان می شود که مقام های ايرانی و اسرائيلی در گذشته بارها يکديگر را به نابودی تهديدی کرده اند.


مذاکرات صلح اسرائیل و سوریه


بنيامين بن اليعزر برای پيگيری تلاش های ميانجی گرانه ترکيه در امر تماس های سياسی اسرائيل و سوريه، به آنکارا سفر کرده بود.


منوچهر متکی در ادامه سفر منطقه ای خود، پس از ديدار با سران سوريه در دمشق، جمعه وارد آنکارا شده بود. متکی جمعه با همتای ترک خويش، علی بابا جان ملاقات کرد.


«اسرائيل در صورت جدی شدن اين خطرها برای موجوديت خويش می داند که چگونه به خوبی ازخود در برابر رژيم ايران دفاع کند.»
بنيامين بن اليعزر، وزير امور زير بنايی اسرائيل

رسانه های اسرائيل و تحليلگران اين کشور ارزيابی کردند که دليل سفر جمعه منوچهر متکی به آنکارا بعد از سفر پنجشنبه او به سوريه آن است که «ايران شديدا نگران امکان صلح بين اسرائيل و سوريه در نتيجه ميانجی گری های ترکيه است.»


بنيامين بن اليعزر به خبرنگاران درآنکارا گفت، «اسرائيل برای صلح واقعی با سوريه آماده پرداخت سنگين ترين بها هست»، و افزود: «همه ما می دانيم که اين بها چيست.» سوريه بازگرداندن بلندی های جولان ازاسرائيل را خواستاراست.


بنيامين بن اليعزر درآنکارا درعين حال دراشاره ای به آنچه که «تهديدهای ناشی از جمهوری اسلامی ايران برای اسرائيل» ناميد، گفت: «اسرائيل در صورت جدی شدن اين خطرها برای موجوديت خويش می داند که چگونه به خوبی از خود در برابر رژيم ايران دفاع کند.»


وی ابراز عقيده کرد: «کشورهايی که بايد از ايران احساس خطرکنند، آنهايی هستند که حاکميت های سنی مذهب دارند و نيز اميرنشين ها از رفتارها و تهديدهای جمهوری اسلامی ايران متزلزل می شوند.»


بن اليعزر يادآور شد که فرماندهان ارشد سپاه پاسداران و رئيس ستاد کل نيروهای مسلح جمهوری اسلامی ايران علنا به بستن تنگه هرمز و حمله به اميرنشين هايی مانند بحرين که محل استقرار ناوگان پنجم آمريکاست، تهديد می کنند و با همان نفس که از نابودی اسرائيل و حمله به قلب تل آويو حرف می زنند، اميرنشين های خليج فارس را نيز تهديد کرده اند.


بنيامين بن اليعزر افزود:« موشک های شهاب- ۳ نيز بدون آنکه به قول فرماندهان نظامی ايران «بهينه شده باشد»، از برد ۱۳۰۰ کيلومتر برخوردار بوده و همين برد کافی است که همين موشک های نسل قبلی نيز به اسرائيل برسد، بنابراين تلاش پيگيرانه سران ايران برای طولانی ترکردن برد موشک هايشان بايد اکنون مايه نگرانی خاطر کشورهای اروپايی باشد.»


بنيامين بن اليعزر که ازحاميان پيمان سی ساله صلح اسرائيل و مصراست و ديدارهای متعددی نيز با حسنی مبارک، رييس جمهوری مصر و ديگر مقام های قاهره داشته است، به مصر، تونس، الجزاير و برخی حکومت های ميانه روی سنی عرب درشمال آفريقا هشدار داد و گفت، جمهوری اسلامی ايران برای ضربه زدن به اين کشورها تلاش می کند و توانمندی بيشتر زرادخانه موشک های دور پرواز جمهوری اسلامی ايران می تواند در مراحل بحرانی در مناسبات ايران با حکومت های شمال آفريقا، ثبات اين منطقه را نيز به خطر بيندازد.


بن اليعزر که خود ژنرال دوره احتياط ارتش اسرائيل است، درماه های اخير تاکيد کرده بود که ايران گام های خطرناکی برمی دارد و با بی اعتنایی به درخواست های جامعه جهانی، موجب وارد شدن فاجعه ای عظيم برسرملت ايران می شود.


XS
SM
MD
LG