لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ تهران ۰۴:۱۶

«گروگان ژاپنی به خارج از ایران منتقل شده است»


ساتوشی ناکامورا، دانشجوی ۲۳ ساله ژاپنی، پانزدهم مهرماه، پس از خروج از مهمانسرايی در شهر بم، در استان کرمان، به گروگان گرفته شد و تلاش ها برای آزادی او تاکنون به جايی نرسيده است.

غلامحسين الهام سخنگوی دولت ايران روز شنبه ۲۸ مهر ماه در کنفرانس مطبوعاتی در تهران اعلام کرد که کسانی که یک توریست ژاپنی را در ایران ربوده بودند، گروگان خود را از ایران خارج کرده اند.


این مقام ایرانی، مافيای مواد مخدر را مسئول اين آدم ربايی معرفی کرد و گفت: «ربايندگان وی را از ايران به خارج از کشور منتقل کرده اند و فرد ربوده شده احتمالاً در پاکستان است.» وی توضيحی در مورد منبع اين خبر نداد.


ساتوشی ناکامورا، دانشجوی ۲۳ ساله ژاپنی، پانزدهم مهرماه، پس از خروج از مهمانسرايی در شهر بم، در استان کرمان، به گروگان گرفته شد و تلاش ها برای آزادی او تاکنون به جايی نرسيده است.


آقای ناکامورا که در دانشگاه ملی يوکوهاما تحصیل می کند، ازماه مه (ارديبهشت ماه) تا اکنون در سفر خارج از ژاپن به سر می برده است.


هيرويکی کاجيتا از مقامات وزارت امور خارجه ژاپن اعلام کرد که ناکوراما سالم است، ولی خبر مربوط به خروج وی از ايران را نمی تواند تاييد کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، هيرويکی کاجيتا از مقامات وزارت امور خارجه ژاپن اعلام کرد که ناکوراما سالم است، ولی خبر مربوط به خروج وی از ايران را نمی تواند تاييد کند.


پیشتر، معاون وزیر امور خارجه ژاپن نیز برای مذاکره با مقامات ایرانی در مورد این گروگانگیری به تهران سفر کرده بود.


ربوده شدن اين دانشجوی ژاپنی موجب شده که يکی از مقامات دولت ژاپن، به مسافران ژاپنی که قصد سفر به ايران دارند هشدار دهد که «از مسافرت به جنوب ايران و مناطق هم مرز با افغانستان و پاکستان» خودداری کنند.


اين نخستين بار نيست که توريست های غيرايرانی در استان کرمان يا سيستان و بلوچستان، توسط گروه های مسلح به گروگان گرفته می شوند.


پيش از ربوده شدن دانشجوی ژاپنی افراد مسلح در سيستان و بلوچستان در ماه مه گذشته دو جهانگرد بلژيکی را ربودند اما بعدا آنان را آزاد کردند.


در ماه اوت نيز ۱۲ نفر شهروند ايرانی ربوده شدند که با مداخله نيروهای پاکستانی اين گروگان ها آزاد شدند.


دولت ايران اعلام کرده است که با ربايندگان شهروند ژاپنی وارد مذاکره نخواهد شد.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG