لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۵۹

«فروش قطعات یدکی اف-۱۴به ایران ممنوع می شود»


به نظر می رسد که سنای آمریکا نیز این لایحه را تصویب کند.

مجلس نمایندگان آمریکا روز دوشنبه، یازده ژوئن، فروش قطعات هواپیماهای اف-۱۴ به ایران را ممنوع کرد.


به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، کاخ سفید هنوز واکنشی در مورد این تصمیم مجلس نمایندگان نشان نداده است ولی بعید به نظر می رسد که جرج بوش، رییس جمهوری آمریکا، که ایران را عضوی از« محور شرارت» می داند این لایحه را وتو کند.


به نظر می رسد که سنای آمریکا نیز این لایحه را تصویب کند.


گابریل گیفردز، نماینده دمکرات از مجلس نمایندگان و رون وایدن، سناتور دمکرات، پس از آنکه در ماه ژانویه گذشته، خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که خریدارانی از ایران و چین موفق به خریدن قطعات یدکی اف ۱۴- و موشک از پنتاگون شدند، تصمیم گرفتند این لایحه را به کنگره پیشنهاد کنند.


در حال حاضر تنها کشوری که می خواهد به پرواز اف-۱۴ ها ادامه دهد ایران است. آمریکا سال گذشته هواپیماهای اف-۱۴ خود را از دور خارج کرد.

در ماه ژانویه خریدارانی از ایران، زمانی که پنتاگون قطعات یدکی هواپیما و اسلحه های اضافی خود را به حراج گذاشته بود، موفق به خریداری قطعات یدکی اف -۱۴ خریداری شدند.


گابریل گیفردز گفت: این لایحه به چنین خرید و فروشی در پنتاگون پایان می دهد چرا که این امر می تواند به تقویت نیروی هوایی ایران منجر شود.


وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که پس از آن که آسوشیتدپرس در مورد این موضوع گزارش داد، این وزارتخانه به طور داوطلبانه به حراج گذاشتن اسلحه های زیادی را متوقف کرد.


جان بوزمن، نماینده جمهوریخواه نیز گفت این لایحه می تواند ایران را از دستیابی به اسلحه های آمریکایی باز دارد.


ایران در دهه هفتاد میلادی زمانی که متحد آمریکا بود هواپیماهای اف-۱۴ را از ایالات متحده خریداری کرد.


در حال حاضر تنها کشوری که می خواهد به پرواز اف-۱۴ ها ادامه دهد ایران است. آمریکا سال گذشته هواپیماهای اف-۱۴ خود را از دور خارج کرد.


به گفته آقای گیفردز فقط موزه ها و نهادهای مشابه تاریخی در این کشور اجازه خواهند داشت تا هواپیماهای اف-۱۴ و یا لوازم یدکی آنها را خریداری کنند.


صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG