لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۰۸

نشست پاریس برای حل بحران افغانستان


نشست پاریس در حالی برگزار می‌شود که حملات طالبان در افغانستان بشدت افزایش یافته است. (عکس تزئینی: AFP )

نمایندگان قدرت‌های بزرگ جهان، مقامات ارشد افغانستان و همچنین همسایگان آن کشور روز یک‌شنبه در نشستی در پاریس، به بررسی راه‌های کمک به افغانستان می‌پردازند. وزیر خارجه ایران نیز قرار است در این نشست شرکت کند.


به گزارش خبرگزاری فرانسه، مقام‌های فرانسوی اعلام کرده‌اند هدف اصلی این نشست «تشویق همسایگان افغانستان، به ویژه ایران و پاکستان‌، به کمک به دولت افغانستان برای در دست گرفتن کنترل کشور» است.


اگرچه محور اصلی مذاکرات نشست پاریس وضعیت اقتصادی و امنیتی افغانستان است، ولی نمایندگان کشورهای شرکت‌کننده در مورد اختلافات بین خود نیز به گفت‌وگو خواهند پرداخت.


به گزارش خبرگزاری‌ها، در جریان این نشست ریچارد بوچر، معاون وزیر خارجه آمریکا در امور جنوب آسیا، و منوچهر متکی، وزیر خارجه ایران، در صورت شرکت در این نشست، بر سر یک میز خواهند بود.


آناند شارما، معاون وزیر خارجه هند، نیز قرار است در جریان این نشست با شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان، در مورد حملات تروریستی ماه گذشته به مومبای (بمبئی) مذاکره کند.


ایران می‌گوید «سیاست‌های غلط» آمریکا در افغانستان به شکست انجامیده است.


به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، منوچهر متکی هنگام بازگشت از سفر دو روزه‌اش به بلاروس، در گفت‌وگو با خبرنگاران همراهش در هواپيما گفت: «ايران معتقد است سياست‌های جورج بوش در افغانستان شکست خورده و اينک زمان آن رسيده است که اين سياست‌های غلط تغيير کند.»


آقای متکی همچنین گفت که جمهوری اسلامی برای تغيير در این سياست‌ها پيشنهاداتی دارد که «چنانچه به طور جدی از تهران خواسته شود، پيشنهادات خود را مطرح خواهيم کرد.»


آقای متکی در حالی به این نشست دعوت شده است که روابط ایران و فرانسه پس از انتقاد نیکولا سرکوزی از محمود احمدی‌نزاد دچار تنش شده است.


نیکولا سرکوزی، رییس جمهوری فرانسه، روز دوشنبه (۱۸ آذر) ضمن تأکید بر لزوم گفت‌وگو با رهبران ایران برای حل بحران هسته‌ای، با اشاره غیرمستقیم به محمود احمدی‌نژاد گفته بود: «برای من امکان‌پذیر نیست با شخصی که خواهان محو اسرائیل از روی نقشه است دست بدهم یا با او بر سر یک میز بنشینم.»


ایران در اعتراض به این گفته‌ها، سفیر پاریس در تهران را احضار کرد و نسبت به تبعات این گونه سخنان در روابط میان دو کشور هشدار داد.


در همین حال رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی گزارش داد که هیئت ایرانی، روز شنبه، در کنفرانس امنیتی در پاریس شرکت نکرده است. کاظم جليلی، سخنگوی کميسيون امنيت ملی و سياست خارجی مجلس ايران، قرار بود در کنفرانس روز شنبه سخنرانی کند.


فرانسه می‌گوید نشست روز یکشنبه در تداوم اجلاس ماه ژوئن است که در پاریس برگزار شد و کشورهای شرکت کننده در آن اجلاس متعهد شدند ۲۰ میلیارد یورو به بازسازی افغانستان کمک کنند.


در حال حاضر حدود ۷۰ هزار نیروی خارجی در افغانستان حضور دارند و از دولت حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان، حمایت می‌کنند. با این حال، طی ماه‌های اخیر حملات شبه‌نظامیان طالبان گسترش یافته است.


XS
SM
MD
LG