لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۲۳

سه حمله انتحاری با گاز کلر در عراق


در استان انبار جنگ قدرت بين شورشيان و سنی هايی که با انها مخالف هستند در حال افزايش است.

ارتش آمريکا روز شنبه، ۱۷ مارس، اعلام کرد که سه حمله انتحاری با مواد سمی کلر در استان انبار در روز جمعه گذشته حداقل دو کشته و صدها مجروح بر جای گذاشته است.


یک مقر پلیس و دفتر یکی از رهبران سنی از جمله اهدافی بودند که مورد حمله قرار گرفتند. به گزارش آسوشيتدپرس، در استان انبار جنگ قدرت بين شورشيان و سنی هايی که با آنها مخالف هستند در حال افزايش است.به گفته ارتش آمريکا مقاومت سنی ها در اين مناطق در مقابل القاعده افزايش يافته و همين امر باعث شده که شورشيان دست به انتقام جويی بزنند.

اين حملات سه روز پس از سفر نوری المالکی، نخست وزير شيعه عراق به استان انبار صورت می گيرد. نخست وزیر عراق از سنی ها خواست تا از شورشیان حمایت نکنند.


حملات انتحاری اخير در سه منطقه مختلف صورت گرفته است. به گزارش رويترز، دو انفجار در نزديکی شهر فلوجه موجب زخمی شدن ۳۵۰ نفر شد و حمله انتحاری سوم در رمادی فقط چند زخمی بر جای گذاشت.


به گفته ارتش آمريکا مقاومت سنی ها در اين مناطق در مقابل القاعده افزايش يافته و همين امر باعث شده که شورشيان دست به انتقام جويی بزنند.


از ۲۸ ژانويه تاکنون چهار بمب ديگر که حاوی کلر بودند منفجر شده است. اين انفجارها دست کم هشت کشته بر جای گذاشت.


ارتش آمريکا ماه پيش اعلام کرد که نيروهای اين کشور کارخانه بمب سازی در نزديکی فلوجه کشف کردند. به گفته ارتش آمريکا مقدار زيادی مواد شيميايی نيز در اين کارخانه وجود داشت.


کلر موجب ناراحتی سيستم تنفسی، پوست و چشم می شود و حتی مقدار زياد آن می تواند موجب مرگ شود. گاز کلر برای اولين بار در جنگ جهانی اول مورد استفاده قرار گرفت.


خشونت همچنان ادامه دارد


ارتش آمريکا روز شنبه اعلام کرد که شش سرباز اين کشور در درگيری با شورشيان کشته شدند. حملات به گشت های پليس عراق نيز موجب کشته شدن پنج پليس عراقی شد.


به گزارش آسوشيتدپرس، مردان مسلح يکی از مجريان «راديو دجله» اولين راديوی مستقل عراق را همراه با راننده اش ربودند.


در حالی که به چهارمين سال حمله به عراق نزديک می شويم تظاهراتی در آمريکا و بسياری از نقاط جهان صورت گرفته است.


جان هوارد، نخست وزير استراليا، که به عراق سفر کرده اعلام کرد که جدول زمانبندی برای خروج نيروهای اين کشور از عراق نمی توان تعيين کند.


صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG