لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۵۷

تنش لفظی میان ایران و آمریکا در نشست بغداد


به گفته مقامات عراقی کنفرانس دیگری در همین زمینه با شرکت کشورهای همسایه عراق و اعضای دائم شورای امنیت، ماه آینده در بغداد بر گزار می شود.

نمايندگان کشورهای ايران و امريکا، روز شنبه، در کنفرانس بغداد در نخستين ديدار مستقيم خود پس از آغاز جنگ عراق، سخنان تندی با يکديگر رد و بدل کردند.


به گزارش آسوشيتدپرس بسياری اميد داشتند که حضور نمايندگان ايران و آمريکا در کنفرانس بغداد به ۲۷ سال بحران ديپلماتيک بين اين دو کشور پايان داده دهد.


اما این کنفرانس، اختلاف نظر آمريکا و ايران در مورد علت بحران عراق و راه های پايان دادن به آن را به وضوح نشان داد.


ديويد ساترفيلد، نماينده امريکا در کنفرانس و مشاور ارشد وزارت خارجه این کشور گفت: در کيفش مدارکی دارد که ثابت می کند ايران شبه نظاميان شيعه در عراق را مسلح می کند.


ديويد ساترفيلد، نماينده امريکا در کنفرانس بغداد و مشاور ارشد وزارت خارجه این کشور گفت: در کيفش مدارکی دارد که ثابت می کند ايران شبه نظاميان شيعه در عراق را مسلح می کند.

عباس عراقچی، معاون وزارت امورخارجه و سرپرست هيات نمايندگی ايران در اين مذاکرات، اين اتهامات را نوعی سرپوش گذاشتن برای شکست آمريکا در عراق دانست.


رضا اميری، از مقامات وزارت خارجه ايران نیز اين اتهام که ايران مواد منفجره وارد عراق می کند را رد کرد. وی گفت: مرزهای ايران و عراق، امن ترين مرزها هستند و حتی يک بار نيز دولت عراق، جمهوری اسلامی را به چنين امری متهم نکرده است.


وی کنفرانس روز شنبه را بسيار مثبت خواند چرا که همه می خواهند با يکديگر برای کنترل مرزها همکاری کنند.


این گزارش حاکیست که آقای عراقچی برای ايجاد صلح و ثبات در عراق خواستار تعيين جدول زمان بندی خروج نيروهای خارجی از این کشور شد.


ما امروز با يک دور باطل مواجه هستيم و اشغال خارجی موجب ناامنی است و از ناامنی ها برای توجيه تداوم اشغال استفاده می شود.
معاون وزارت خارجه ایران

وی در ادامه، مشکلات عراق را ناشی از حضورنيروهای نظامی در این کشور دانست و گفت:« ما امروز با يک دور باطل مواجه هستيم و اشغال خارجی موجب ناامنی است و از ناامنی ها برای توجيه تداوم اشغال استفاده می شود.»


دولت آمريکا تاکنون تعيين جدول زمانبندی برای خروج نيروهای خود از عراق را رد کرده است.


زلمای خليل زاد، سفير افغانی تبار آمريکا که به زبان فارسی به آقای عراقچی خوشامد گفت، صحبت های کنفرانس بغداد را محدود به عراق دانست.


سفير آمريکا گفت :«کشورهای همسايه عراق و ديگر کشورها می توانند تلاش های خود را جهت برقراری ثبات و امنيت در عراق و جلوگيری از ورود تروريست ها و سلاح به اين کشور که سهم به سزايی در ايجاد ناامنی در عراق دارد، افزايش دهند.»


به گفته مقامات عراقی کنفرانس دیگری در همین زمینه با شرکت کشورهای همسایه عراق و اعضای دائم شورای امنیت، ماه آینده در بغداد بر گزار می شود.


صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG