لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸ تهران ۱۳:۱۸

برزیل: ایران تهدیدی برای آمریکای لاتین نیست


نلسون جوبیم، وزیر دفاع برزیل (عکس از AFP)

نلسون جوبيم، وزير دفاع برزيل، روز جمعه اعلام کرد که این کشور علی رغم ابراز نگرانی اخير مقامات آمريکايی، ايران را تهديدی برای آمریکای لاتین نمی داند.


توماس شانون، مقام ارشد دولت آمريکا در مورد امور آمريکای لاتين، روز چهارشنبه اعلام کرد: «ايران در پی متحدينی در اين قاره است تا با نفوذ سنتی واشينگتن در منطقه مقابله کند.»


توماس شانون افزود که ايران می تواند از اين کشورها برای تهديد امنيت ايالات متحده استفاده کند.


وزير دفاع برزيل در اين مورد به خبرنگاران گفت: «اين واقعا خبر جديدی برای من است. من با فرض و تئوری کار نمی کنم. من هيچ اطلاعاتی در اين مورد ندارم.»


توماس شانون از کشورهای آمريکای لاتين خواسته است تا تحريم های شورای امنيت را در مورد ايران رعايت کنند.


شورای امنيت سازمان ملل تاکنون سه قطعنامه تحريمی عليه ايران را تصويب کرده و از اين کشور خواسته تا غنی سازی را متوقف کند. تهران تاکنون از اين دستور شورای امنيت سرپيچی کرده است.


آمريکا کشورهای جهان را تشويق می کند نا برای افزايش فشار با ايران روابط اقتصادی با ايران را قطع و يا به حداقل برسانند.مقامات آمريکايی پيشتر اعلام کرده بودند که حزب الله لبنان که از سوی ايران پشتيبانی می شود و ديگر گروه های اسلامی در ميان جامعه عرب ساکن برزيل فعال هستند، به ويژه در منطقه ای که برزيل، پاراگوئه و برزيل با يکديگر مرز مشترک دارند.

به گزارش رويترز، نگرانی اصلی آمريکا در مورد کشورهايی مانند ونزوئلا، نيکاراگوئه، کوبا و بوليوی است که دارای حکومت های چپ گرا هستند و در سال های اخير روابط نزديکی با دولت ايران بر قرار کرده اند.


مقامات آمريکايی پيشتر اعلام کرده بودند که حزب الله لبنان که از سوی ايران پشتيبانی می شود و ديگر گروه های اسلامی در ميان جامعه عرب ساکن برزيل فعال هستند، به ويژه در منطقه ای که برزيل، پاراگوئه و برزيل با يکديگر مرز مشترک دارند.


برزيل حزب الله لبنان را يک گروه تروريستی نمی شناسد و اعلام کرده است هيچ اطلاعی در مورد حضور سلول های تروريستی در منطقه در دست نيست.


شرکت نفتی «پتروبراس» که تحت کنترل برزيل است، مدتی است که در ايران مشغول فعاليت هايی برای اکتشاف نفت است.


ايالت فلوريدای آمريکا که در اين شرکت سرمايه گذاری کرده، تهديد کرده است که اگر پتروبراس تا سپتامبر فعاليت خود را در ايران متوقف نکند، سرمايه خود را از اين شرکت خارج کند.


وزارت امور خارجه برزيل در اواسط بهمن ماه، گزارش های رسانه ها مبنی بر فروش محصولات کمپانی های برزيلی به ايران خارج از چارچوب تحريم های سازمان ملل را تکذيب کرد.


در بيانيه ای که از سوی وزارت امور خارجه برزيل در این مورد بر روی وبسايت اين وزارتخانه قرار گرفته بود، آمده بود: «هيچ کدام از تحریم های شورای امنیت، صدور شکر، گوشت يا ديگر محصولات را که ما به ايران صادر کرده ايم، منع نکرده است.»


انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG