لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۱:۱۸

«مذاکرات مالی نیروگاه بوشهر پیشرفتی نداشته است»


معاون اول نخست وزیر روسیه گفته است که در مقایسه با سایر طرح های نیروگاهی روسیه، پروژه بوشهر، «قطره ای در اقیانوس» است.

سخنگوی شرکت روسی اتم استروی اکسپورت روز جمعه اعلام کرد که مذاکرات بر سر اختلافات مالی نیروگاه بوشهر پیشرفتی نداشته است.


ایرینا یسیپوا، به خبرگزاری فرانسه گفته است که «زمان زیادی صرف این مذاکرات شده که امیدواریم هفته آینده به پایان برسد.»


اختلافات تهران و مسکو بر سر نیروگاه بوشهر زمانی آغاز شد که روسیه اعلام کرد ایران از ماه ژانویه هیچ گونه پرداختی بابت نیروگاه بوشهر نداشته است و به همین دلیل تحویل آن تا دو ماه به تاخیر خواهد افتاد.


سرگی کرینکو، رییس آژانس فدرال اتمی روسیه گفت که این کشور حاضر نیست با هزینه خود نیروگاه بوشهر را بسازد.


مقامات سازمان انرژی اتمی ایران این ادعا را رد کرد و با ارائه ارقامی اعلام کردند که حتی فراتر از تعهدات خود به شرکت روسی پیمانکار نیروگاه بوشهر پول پرداخت کرده اند.


مقامات شرکت اتم استروی اکسپورت و طرف ایرانی آن مذاکرات تازه ای برای حل و فصل اختلافات از هفته پیش در تهران آغاز کرده اند که بر اساس گزارش های تازه، پیشرفتی در آن بدست نیامده است و احتمالا تا اوایل هفته آینده به پایان خواهد رسید.


قرار بود در ماه جاری، نخستین محموله سوخت هسته ای برای نیروگاه بوشهر، از روسیه به ایران منتقل شود. جمهوری اسلامی ایران، قراردادی ۱۰ ساله با روسیه برای تامین سوخت نیروگاه بوشهر امضا کرده است.


علی لاریجانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران هفته پیش گفت که روسیه، موضوع نیروگاه بوشهر را سیاسی کرده است.


روزنامه همشهری نیز در این مورد نوشت: بدون تردید روسیه مایل نیست که روابط اقتصادی سودآور خود را با ایران تحت تاثیر پرونده اتمی جمهوری اسلامی قرار دهد اما ظاهرا شرایط به گونه ای نیست که قادر به مقاومت بیشتر در برابر خواسته های آمریکا بوده و پاندول منافع ملی اش را بین آمریکا و ایران متوازن نگه دارد.


برنز: واشینگتن از دستیابی ایران به انرژی هسته ای برای مقاصد صلح جویانه از طریق تکنولوژی روسیه حمایت می کند.

مسکو از سوی آمریکا و دیگر کشورهای غربی به خاطر ساخت و تکمیل نیروگاه بوشهر تحت فشار قرار گرفته است، با وجود اين، نيروگاه بوشهر هنوز در فهرست تحريم های بين المللی عليه ايران قرار نگرفته است.


به گزارش خبرگزاری ایتار-تاس، نیکلاس برنز، معاون وزیر خارجه آمریکا روز جمعه اعلام کرد که واشینگتن از موضع روسیه در قبال نیروگاه بوشهر پشتیبانی کامل می کند.


آقای برنز افزود که واشینگتن از دستیابی ایران به انرژی هسته ای برای مقاصد صلح جویانه از طریق تکنولوژی روسیه حمایت می کند.


«نیروگاه بوشهر، قطره ای در اقیانوس»


دو کشور روسیه و آمریکا در سال گذشته اعلام کردند که ساختن نیروگاه های اتمی در خاک خود و در کشورهای دیگر را افزایش می دهند.


سرگی ایوانف، معاون اول نخست وزیر روسیه و کاندیدای احتمالی ریاست جمهوری این کشور در مقایسه انجام پروژه نیروگاه بوشهر با دیگر پروژه های این کشور در زمینه ساخت نیروگاه های دیگر گفته است که «پروژه بوشهر، قطره ای در اقیانوس» است.


XS
SM
MD
LG