لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۱۲

خشونت افراطی، مانعی برای نمایش فیلم جکی چان در چین


جکی چان
«درک يی» کارگردان چينی فيلم «حادثه شين جوکو» که جکی چان، هنرپيشه معروف فيلم های کونگ فو، در آن نقش آفرينی کرده، به حدی خشن است که وی تصميم گرفته که آن را در چين نمايش ندهد.

چين برخلاف بسياری از کشورهای ديگر سيستمی برای درجه بندی فيلم ها از نظر خشونت ندارد و اگر فيلمی اجازه پخش بگيريد، هر کسی از هر سنی می توانند برای تماشای اين فيلم به سينما برود.

درک يی که ساکن هنگ کنگ است به آسوشيتدپرس می گويد که وی در ابتدا تصميم گرفت که بخشی از صحنه های اين فيلم را حذف کند تا در چين سانسور نشود، ولی سپس فکر کرده که چنين کاری به داستان فيلم آسيب می رساند.

آقای يی می افزايد که اين فيلم که به زبان چينی تهيه شده و حدود ۲۵ ميليون دلار خرج برداشته، داستان پناهنده‌ای در ژاپن است که به عنوان يک قاتل حرفه ای در اختيار مافيای آن کشور است.

نقش اين قاتل را جکی چان بازی می کند و در صحنه هايی از فيلم «حادثه شين جوکو» قطع شدن دست افراد و يا سوراخ سوراخ شدن بدن آنها نمایش داده می شود.

درک يی می گويد برخی از صحنه ها را به طور آزمایشی حذف کرديم ولی توليدکنندگان و سرمايه گذاران فيلم چنين امری را نپسنديدند و گفتند فيلم به اين شکل ناقص است.

اين کارگردان چينی می گويد که وی از پشتيبانی کامل جکی چان که در اين فيلم سرمايه گذاری کرده برخوردار است.

سولون سو مدير اجرايی شرکت چينی «گروه جی سی» که فيلم توليد می کند، می گويد که ساسنورچی های چينی در مورد برخی از مسايل سياسی از جمله تبت یا تظاهرات هواداران دمکراسی در سال ۱۹۸۹ در پکن حساس هستند.

درک يی می گويد که او در مورد اينکه داستان در ژاپن می گذرد نگران نيست. درست است که رابطه چين و ژاپن -به دليل اشغال چين از سوی ارتش ژاپن در زمان جنگ جهانی دوم- هر چند وقت يکبار دچار تنش می شود ولی مشکل اصلی اين فيلم «خشونت» نهفته در آن است.

در سال ۲۰۰۵، فيلم «خاطرات يک گيشا» در چين به نمايش در نيامد چرا که دو نفر از هنرپيشه های چينی نقش دو «مطرب» ژاپنی را ايفا می کردند. دستگاه سانسور چين تشخيص داده بود که اين مساله می تواند توهينی به تماشاچيان چينی باشد.

به هر حال عدم نمايش فيلم «حادثه شين جوکو» در چين که بازار بسيار مهمی برای فيلم های کونگ فو است، ضربه مالی مهمی برای توليدکنندگان اين فيلم خواهد بود.
XS
SM
MD
LG