لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۵۹

چین: ده هزار دليل برای حمله به ایران نمی‌تواند بدبختی مردم را جبران کند


چن ژيادونگ، دیپلمات ارشد چینی

يک ديپلمات ارشد چينی روز جمعه، ۱۸ فروردين‌ماه، در مورد حمله به ایران هشدار داد و گفت که «شايد ۱۰ هزار دليل برای رفتن به جنگ وجود داشته باشد، ولی نمی‌توان عواقب وحشتناک سقوط اقتصاد و جامعه و بدبختی مردم را جبران کرد».

چن ژيادونگ هشدار داد که حمله به ايران موجب اقدامات تلافی‌جويانه ويرانگر در سطح منطقه شده و روند بهبود اقتصاد جهانی را متزلزل خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رويترز، رئيس بخش آسيای غربی و آفريقای شمالی وزارت خارجه چین، افزود که شايد ۱۰ هزار دليل برای رفتن به جنگ وجود داشته باشد، ولی نمی‌توان عواقب وحشتناک سقوط اقتصاد و جامعه و بدبختی مردم را جبران کرد.

چین که روابط نزدیک تجاری با ایران دارد، همواره خواستار حل و فصل بحران هسته‌ای ایران از طریق مذاکره بوده و با تحریم‌های یک‌جانبه علیه ایران و حمله نظامی به شدت مخالفت کرده است.

آقای چن افزود: حمله به ایران موجب اقدامات تلافی‌جویانه تهران شده و امنیت تنگه هرمز را به خطر انداخته و قیمت نفت را افزایش می‌دهد.

سخنان اين مقام ارشد در وزارت خارجه چين در حالی بيان می‌شود که هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، روز چهارشنبه بار ديگر هشدار داد که فرصت برای حل ديپلماتيک مناقشه هسته‌ای ايران نا‌محدود نيست و جمهوری اسلامی می‌بايست به نگرانی‌های بين‌المللی در خصوص برنامه هسته‌اي خود پاسخ دهد.

هيلاری کلينتون همچنين با اشاره به اين که آمريکا برای جلوگيری از دستيابی ايران به سلاح هسته‌ای همه گزينه‌ها را در نظر خواهد گرفت گفت که پنجره برای ديپلماسی هنوز باز است، ولی همیشه باز نخواهد ماند.

چن ژيادونگ همچنين از تمام طرفين خواست که از خود خويشتن‌داری نشان دهند و مذاکرات هسته‌ای را از سرگيرند.

مارک تونر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا، روز پنج‌شنبه پنجم آوريل گفته است که واشینگتن هنوز انتظار دارد مذاکرات هسته‌ای بين ايران و گروه پنج به علاوه يک هفته آينده برگزار شود.

در همین حال بی‌ميلی ايران به برگزاری مذاکرات هسته‌ای با گروه ۱+۵ در استانبول باعث واکنش تند رجب طيب اردوغان، نخست‌وزير ترکيه، شده است.

رجب طيب اردوغان روز پنج‌شنبه گفت که پيشنهادهايی که هم اکنون برای برگزاری اين مذاکرات در دمشق يا بغداد مطرح شده وقت تلف کردن است، بدين معنا که اتفاق نخواهد افتاد، چرا که آنها می‌دانند طرف ديگر مذاکرات به دمشق و بغداد نخواهد آمد.

آخرين دور مذاکرات ايران و گروه ۱+ ۵ و به ميزبانی استانبول، بدون دستيابی به نتيجه‌ای در ژانويه سال ۲۰۱۱ انجام شد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG