لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ تهران ۲۰:۳۵

ساکاشويلی در انتخابات ریاست جمهوری گرجستان پیروز شد


ميخائيل ساکاشويلی با کسب ۵۲.۸ درصد از آرا دوباره به عنوان رييس جمهوری گرجستان انتخاب شد.

ميخائيل ساکاشويلی، روز يکشنبه، ششم ژانويه، با کسب ۵۲.۸ درصد از آرا، در انتخابات رياست جمهوری گرجستان پیروز شده و درسمت ریاست جمهوری این کشور باقی مانده است.


به گزارش آسوشيتدپرس، لوان گاچه چيلادزه، کانديدای اصلی اپوزيسيون و رقيب اصلی ساکاشويلی، فقط ۲۷ درصد آرا را کسب کرده است.


لوان گاچه چيلادزه ادعا کرد که به طور وسيعی در اين انتخابات تقلب صورت گرفته است و اپوزيسيون به دادگاه این کشور شکايت خواهد کرد.


روز يکشنبه نیز، حدود ده هزار نفر در تفليس بر عليه آقای ساکاشويلی و نتايج انتخابات تظاهرات کردند. لوان گاچه چيلادزه از مردم خواسته است تا سه شنبه نيز، بر عليه نتايج انتخابات دست به تظاهرات بزنند.


بر خلاف سخنان کانديدای اصلی اپوزيسيون، ناظران بين المللی نتايج انتخابات گرجستان را تاييد کرده اند.


ناظران سازمان امنيت و همکاری اروپا، در گزارش خود اعلام کردند که «به رغم برخی نارسايی ها، نحوه برگزاری انتخابات رياست جمهوری گرجستان، با بيشتر استانداردهای جهانی انتخابات دمکراتيک منطبق بوده است و نتايج آن بايد مشروع دانسته شود.»«به رغم برخی نارسايی ها، نحوه برگزاری انتخابات رياست جمهوری گرجستان، با بيشتر استانداردهای جهانی انتخابات دمکراتيک منطبق بوده است و نتايج آن بايد مشروع دانسته شود.»
ناظران سازمان امنيت و همکاری اروپا

اين انتخابات روز شنبه گذشته برگزار شد و پس از شمارش ۱۰ درصد از آرا، کميسيون مرکزی انتخابات روز يکشنبه اعلام کرد، ميخاييل ساکاشويلی با کسب ۵۹ درصد آرا، از ديگران پيش است و لوان گاچه چيلادزه، کانديدای اصلی اپوزيسيون، ۲۲ درصد آرا را کسب کرده است.


آلسی هاستينگز از نمايندگان کنگره آمريکا که مسئوليت سازمان امنيت و همکاری اروپا را بر عهده دارد در مورد انتخابات روز شنبه به خبرنگاران گفت: «ديروز در گرجستان، دمکراسی گامی پيروزمندانه برداشته است.»


وی نتايج اين انتخابات را مشروع دانسته و گفت است که مردم گرجستان با آزادی به پای صندوق رای رفتند.


ماتياس اورسی، رييس ناظران انتخاباتی شورای پارلمان اروپا، نيز از همه مردم گرجستان خواست به خاطر ثبات گرجستان و تحکيم حس اعتماد در کشور، به نتيجه انتخابات احترام بگذارند.


بدنبال برگزاری انتخابات رياست جمهوری گرجستان، ميخائيل ساکاشويلی، رييس جمهوری طرفدار غرب اين کشور و از نامزدهای اصلی اعلام کرد که «نتايج رای گيری مطابق استانداردهای بين المللی نشان می دهد که ما در دور اول انتخابات پيروز شده ايم.»


اما مخالفان آقای ساکاشويلی نيز که از يکسال پيش فشارهای خود را برای برگزاری انتخابات زودرس آغاز کرده بودند خود را برنده انتخابات دانستند.


ميخائيل ساکاشويلی، چهل ساله، در انتخابات روز شنبه با شش کانديدای ديگر رقابت کرد و اين در حالی بود که براساس نظر سنجی ها وی از شانس بيشتری از رقبای خود برخوردار است.


XS
SM
MD
LG