لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸ تهران ۰۲:۴۶

کشمکش سیاسی در گرجستان بر سر نتایج انتخابات


طرفداران میخائیل ساکاشویلی، رییس جمهوری فعلی گرجستان خود را برنده انتخابات می دانند.

اوضاع سياسی در گرجستان پس از اعلام نتايج دور اول انتخابات رياست جمهوری «بی ثبات» اعلام شده و ميخائيل ساکاشويلی و مخالفان وی خود را برنده انتخابات می دانند.


بدنبال برگزاری انتخابات رياست جمهوری گرجستان، ميخائيل ساکاشويلی، رييس جمهوری طرفدار غرب اين کشور و از نامزدهای اصلی اعلام کرد که «نتايج رای گيری مطابق استانداردهای بين المللی نشان می دهد که ما در دور اول انتخابات پيروز شده ايم.»


اما مخالفان آقای ساکاشويلی نيز که از يکسال پيش فشارهای خود را برای برگزاری انتخابات زودرس آغاز کرده بودند خود را برنده انتخابات دانستند.


  • «نتايج رای گيری مطابق استانداردهای بين المللی نشان می دهد که ما در دور اول انتخابات پيروز شده ايم.»
میخائیل ساکاشویلی

لوان گاچچيلادزه، رقيب اصلی رييس جمهوری کنونی گرجستان روز يکشنبه گفت: نتايج رای گيری که ۵۳.۸ درصد آراء را به ساکاشويلی و ۲۸.۳ درصد آراء را به وی داده است «کلاهبرداری» است.


وی با ادعای اينکه «او در بسياری از حوزه ها برنده شده است» از گرجستانی ها خواست تا روز يکشنبه برای « جشن پيروزی» گردهم آيند.


کانديداهای مخالف دولت روز شنبه تهديد کرده بودند در صورت پيروزی آقای ساکاشويلی، نتيجه انتخابات را نخواهند پذيرفت.


گزارش ها حاکيست که ۱۲ ساعت پس از پايان رای گيری، کميسيون مرکزی انتخابات گرجستان نتايج تنها ۱۰۵ حوزه از سه هزار و ۳۰۰ حوزه رای گيری در سراسر گرجستان را اعلام کرد.


اين در حالی است که کميسيون ياد شده پيشتر قول داده بود که به فاصله کوتاهی از پايان رای گيری نتايج آراء را منتشر کند.


ناظران بين المللی از سازمان امنيت و همکاری اروپا قرار است که روز يکشنبه درباره وضعيت برگزار شدن انتخابات اعلام نظر کند و اينکه آيا معيارهای بين مالمللی در آن رعايت شده است يا نه.


در همین حال متیو بریزا، معاون وزارت امور خارجه آمریکا گفت: اگر ناظران بین المللی ، برگزاری انتخابات ریاست جمهوری گرجستان را عادلانه ارزیابی کنند، مردم گرجستان باید به نتایج این انتخابات احترام بگذارند.


این دیپلمات عالی رتبه آمریکایی گفت: همه طرف ها باید تا زمان رای هیات های نظارت، از قضاوت درباره این انتخابات خودداری کنند.
رقابت هفت کاندیدا


ميخائيل ساکاشويلی، چهل ساله، در انتخابات روز شنبه با شش کانديدای ديگر رقابت کرد و اين در حالی بود که براساس نظر سنجی ها وی از شانس بيشتری از رقبای خود برخوردار است.


طبق اين نظر سنجی ها که دو هفته پيش از انتخابات منتشر شده اند، احتمال کشيدن شدن انتخابات رياست جمهوری در اين کشور به دور دوم نيز وجود دارد.


در پی اعتراض ها و تظاهرات هايی که در ماه نوامبر سال ۲۰۰۷ به خشونت کشيده شد، دولت تصميم گرفت تا انتخابات رياست جمهوری گرجستان را يک سال زودتر از موعد مقرر برگزار کند.


آقای ساکاشويلی که به عنوان يک رييس جمهوری متحد غرب و هوادار دموکراسی شناخته می شود، در جريان اعتراضات ماه نوامبر در کشور وضعيت فوق العاده اعلام کرد و به وسيله پليس ضد شورش تظاهرات مخالفان خود را سرکوب کرد.


مخالفان که شش روز پياپی را در خيابان های تفليس، پايتخت گرجستان راهپيمايی کرده بودند، خواهان استعفای ميخائيل ساکاشويلی بودند.


آقای ساکا شويلی در سال ۲۰۰۳ در آنچه که «انقلاب مخملی» خوانده شد، زمام امور را در اين کشور استقلال يافته از اتحاد جماهير شوروی سابق، که بيش از پنج ميليون جمعيت دارد، به دست گرفت.


انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG