لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲ آبان ۱۳۹۸ تهران ۰۱:۱۲

منطقه سبز بغداد توسط شورشیان راکت باران شد


منطقه سبز در بغداد بارها مورد حمله قرار گرفته است.(عکس: AFP)

مقامات عراقی و آمریکایی اعلام کردند که روز یکشنبه منطقه سبز بغداد که مقر پارلمان عراق و سفارت آمريکا است، مورد حمله شديد راکتی شورشیان قرار گرفت.


منطقه سبز که از آن به شدت محافظت می شود در سال گذشته و در زمانی که خشونت ها در اين شهر بالا گرفت، چند بار مورد اصابت راکت و خمپاره قرار گرفت ولی حمله ای به شدت امروز امری نادر توصیف شده است.


ميرمبه ناتونگو، سخنگوی سفارت آمريکا در بغداد، اعلام کرد که اين حمله تلفات جانی در پی نداشته است و خسارت مهمی نيز به سفارت وارد نشده است.


تاکنون گروه يا شخصی مسئوليت اين حمله را به عهده نگرفته است. مقامات آمريکايی، پيشتر، شبه نظاميانی را که از ارتش مهدی، وابسته به مقتدی صدر، روحانی تندرو شيعه جدا شده اند، مسئول حملات قبلی به منطقه سبز دانسته اند.


مقتدی صدر ماه گذشته آتش بس هفت ماهه خود را تمديد کرد و همچنان از شبه نظاميان خود خواست دست به حمله نزنند.


ارتش آمريکا می گويند که اين آتش بس نقش مهمی در کاهش خشونت در عراق داشته است. ارتش آمريکا اعزام ۳۰ هزار سرباز اضافی برای بر قراری امنيت در بغداد را تاثير گذار بر کاهش خشونت در عراق می داند.


روز شنبه انفجار يک بمب کنار جاده ای موجب کشته شدن سه سرباز آمريکايی در شمال غربی بغداد شد و تلفات سربازان آمريکايی را در جنگ پنج ساله عراق به سه هزار و ۹۹۶ نفر رساند.

علی رغم اين آتش بس، شبه نظاميان ارتش مهدی، هفته گذشته، با نيروهای آمريکايی و ارتش عراق در شهر جنوبی کوت و در مناطق جنوبی بغداد درگير شدند.


کشته شدن ده سرباز عراقی


در همین حال، مقامات عراقی گفتند که روز يکشنبه، بر اثر حمله انتحاری به يک پادگان در غرب موصل، دست کم ده سرباز عراقی کشته و ۳۰ نفر ديگر زخمی شدند.


محمد احمد يکی از افسران عراقی به خبرگزاری فرانسه گفت که « یک بمبگذار انتحاری با کاميونی حامل مواد منفجره، ساعت هفت صبح به وقت محلی، به پادگانی در موصل حمله کرده و این کامیون بر اثر برخورد با موانعی که در مقابل درب ورودی پادگان وجود داشت، منفجر شده است.»


وی افزود: «در ميان مجروحان ۲۵ سرباز عراقی و پنج غير نظامی ديده می شوند.» مدت کوتاهی پس از این انفجار، هواپيماها و هليکوپترهای نظامی بر فراز اين پادگان به پرواز درآمدند.


نيروهای آمريکايی و عراقی از چند ماه پيش عمليات نظامی وسيعی را در موصل عليه نيروهای القاعده آغاز کرده اند.


گزارش دیگری حاکی است که روز شنبه انفجار يک بمب کنار جاده ای موجب کشته شدن سه سرباز آمريکايی در شمال غربی بغداد شد و تلفات سربازان آمريکايی را در جنگ پنج ساله عراق به سه هزار و ۹۹۶ نفر رساند.


ارتش آمريکا در بيانيه ای اعلام کرد که بر اثر اين بمبگذاری دو غير نظامی عراقی نيز جان باختند.


جرج بوش، رييس جمهوری آمريکا، روز شنبه به مناسبت پنجمين سالگرد حمله آمريکا به عراق در پيامی راديويی از سربازان کشته شده آمريکايی در عراق تجليل کرد و گفت که آنها همواره در خاطره ملت عراق زنده هستند.


در همين حال، رابرت مندنز، سناتور دمکرات از جرج بوش خواست تا با واقعيت در عراق روبرو شود و به آمريکايی ها در مورد هزينه واقعی اين جنگ در حالی که ايالات متحده با دشواری های اقتصادی روبرو است حقيقت را بگويد.


جنگ عراق تاکنون ۵۰۰ ميليارد دلار برای آمريکا هزينه داشته است.


XS
SM
MD
LG