لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۱۹:۳۰

«حزب الله شبه نظامیان عراقی را تعلیم می دهد»


نیروهای حزب الله در لبنان. (عکس:EPA)

دو نماينده شيعه پارلمان عراق، و يکی از مقام های بلند پايه نظامی اين کشور، حزب الله لبنان را متهم کردند که تا سه ماه پيش، شبه نظاميان عراقی را در داخل خاک اين کشور تعليم می دادند.


آنها افزوده اند که هم اکنون اين شبه نظاميان در اردوگاه های نظامی در ايران، تعليمات نظامی خود را زیر نظر حزب الله دنبال می کنند.


اين سه مقام عراقی که نخواستند هويتشان فاش شود در گفت و گو با خبرگزاری آسوشيتدپرس گفتند که شبه نظاميان شيعه لبنانی در چند حمله به نيروهای تحت رهبری آمريکا شرکت داشته اند.


آنها افزودند که حزب الله در حمله ماه ژانويه ۲۰۰۷ به يکی از مراکز دولتی در کربلا، که طی آن پنج سرباز آمريکايی کشته شده اند، نقش داشته است.


آمريکا بارها ايران را متهم کرده که از شبه نظاميان شيعه در عراق، حمايت مالی و نظامی کرده است و در اختيار آنها اسلحه قرار می دهد. تهران که از حزب الله لبنان پشتيبانی می کند، همواره اين اتهامات را رد کرده و ثبات در عراق را در راستای منافع خود می خواند.


دو نماينده پارلمان عراق که با آسوشيتدپرس در مورد فعاليت حزب الله گفت و گو کرده اند، به جنبش مقتدا صدر، روحانی تندرو شيعه، تعلق دارند و در سال ۲۰۰۳ در به وجود آوردن ارتش مهدی نقش داشته اند.


به گزارش آسوشیتدپرس، مقام بلندپایه نظامی نیز که با این خبرگزاری گفت و گو کرده، به «اطلاعات ارتش در مورد فعالیت های حزب الله دسترسی دارد.»


«حزب الله فقط به نيروهای ويژه تعليم می دهد»


این سه مقام عراقی می گويند که «حزب الله فقط به نيروهای ويژه تعليم می دهد.» مقامات نظامی آمريکا معمولا واژه نيروهای ويژه را در مورد شبه نظاميانی به کار می برند که از جنبش مقتدا صدر انشعاب کرده و از «حمايت مالی و نظامی ايران» بر خوردارند.


«ارتش آمريکا اطلاعات قابل قبولی در مورد همکاری حزب الله با نيروهای ويژه در ايران و عراق در دست ندارد.»
چارلز کالیو، از سخنگویان ارتش آمریکا

اين مقام های عراقی افزوده اند که «پس از عمليات نظامی نيروهای این کشور عليه شبه نظاميان شيعه، در بصره، در اوايل آوريل، اين نيروهای ويژه به ايران گريخته اند.»


آنها همچنين گفته اند که ايرانی ها ترجيح می دهند از اعضای حزب الله لبنان برای آموزش شبه نظاميان عراقی استفاده کنند، چرا که آنها عرب زبان هستند و قادرند به آسانی با عراقی ها ارتباط بر قرار کنند.


مقامات عراقی تاکنون سخن زيادی در مورد حضور حزب الله در عراق نگفته اند. با اين حال، جلال طالبانی، رييس جمهوری عراق، اين هفته اعلام کرد که تاکنون چند بار اعضای حزب الله و يا کسانی که ادعا می کردند، عضو اين گروه هستند در عراق بازداشت شده اند. آقای طالبانی اطلاعات بيشتری در اين مورد ارائه نداد.


در همين حال چارلز کاليو، يکی از سخنگويان ارتش آمريکا با فرستادن ای ميلی به آسوشيتدپرس اعلام کرد که ارتش آمريکا اطلاعات قابل قبولی در مورد همکاری حزب الله با نيروهای ويژه در ايران و عراق در دست ندارد.


پيشتر، روزنامه انگليسی زبان نيويورک تايمز، چاپ آمريکا، در اوايل ماه مه در مقاله ای از حضور فعال حزب الله لبنان در عراق خبر داد. اين روزنامه افزود که اعضای اين گروه در ايران به شورشيان و ستيزه جويان عراقی در ايران آموزش می دهند.


نيويورک تايمز افزود که سال ۲۰۰۷چهار شبه نظامی شيعه که به اسارت درآمده بودند در جریان بازجویی های جداگانه، اطلاعاتی در اين زمينه در اختيار بازجويان خود گذاشته اند.


در همین حال دولت بریتانیا روز چهارشنبه اعلام کرد که شاخه نظامی حزب الله را در لیست گروه های تروریستی قرار داده ولی شاخه سیاسی این کشور همچنان می تواند در بریتانیا فعالیت کند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG