لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ تهران ۲۳:۰۶

هفت سرباز ایرانی بر اثر انفجار مین جان باختند


یک میدان مین‌گذاری شده در سوسنگرد (عکس تزئینی است)

يکی از مقامات منطقه نيمه خودمختار کردستان عراق روز پنج‌شنبه اعلام کرد که هفت سرباز ايرانی بر اثر انفجار مين در منطقه مرزی دو کشور ايران و عراق کشته شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جبار یاور، سخنگوی نیروهای کرد عراقی، گفت که نیروهای ایرانی به طور تصادفی وارد میدان مین‌گذاری شده در مرز ایران با کردستان عراق شده‌اند.

به گفته وی، مین‌گذاری توسط نیروهای ایرانی انجام شده بود، ولی سربازان ایرانی قربانی به تازگی به منطقه آمده بودند و اطلاعی از این ماجرا نداشتند. آنها در این میدان مین گذاری‌شده به تله افتاده و همگی کشته شدند.

در همین حال کنسولگری ایران در اربیل، مرکز کردستان عراق، اعلام کرده است که «هیچ اطلاعی» در این زمینه ندارد.

از سوی دیگر ژنرال هلكورد خضر، از فرماندهان نظامی کردستان عراق، به وب‌سایت خبری اصوات العراق نیز اعلام کرد که سرنشینان یک خودروی نظامی ایران که وارد خاک عراق شده بودند بر اثر انفجار چهار مین کشته شده‌اند.

وی افزود این اتفاق در شمال شرقی اربیل اتفاق افتاده است.

منطقه کردنشین در غرب ایران در ماه‌های اخیر شاهد حملات و درگیری‌های مختلفی بوده ‌است که مقام‌های ایرانی بیشتر این حملات را در ارتباط با گروه پژاک، حزب حیات آزاد کردستان، دانسته‌اند.

گروه پژاک پایگاه‌های خود را در شمال عراق و نوار مرزی با ایران قرار داده ‌است و هر از چندگاهی به سربازان و نیروهای مرزی جمهوری اسلامی حمله می‌کند.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیش از این بارها برای مقابله با حملات این گروه، اقدام به گلوله‌باران مناطق شمال عراق کرده‌ است.

سال گذشته دولت عراق اعلام کرد که فقدان نقشه مشخص کننده محل کاشت مين‌ها در عراق، مين‌روبی در این کشور را دوچندان دشوارتر ساخته است.

بسياری از اين مين‌ها به جنگ هشت ساله ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۷ميان عراق و ايران، درگيری بر سر اشغال کويت در سال ۱۳۷۰ و حمله هشت سال پيش نيروهای بين‌المللی برای سرنگونی صدام حسين، ديکتاتور عراق، برمی‌گردد.

به گفته کارشناسان سازمان ملل، از نزديک به بيست سال پيش تاکنون نزديک به هشت هزار عراقی، از جمله دو هزار کودک، بر اثر انفجار مين يا بمب‌های خوشه‌ای در این کشور کشته يا معلول شده‌اند.

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG