لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۰۴

تلفات انفجارهای بغداد به ۳۵ کشته رسید


روز یکشنبه چندین انفجار در شهر بغداد بوقوع پیوست و تلفاتی برجای گذاشت.

بر اثر چند انفجار در روز يکشنبه، ۱۵ آوريل، در شهر بغداد دست کم ۳۵ نفر جان خود را از دست دادند و تصادم دو هليکوپتر بريتانيايی با يکديگر نيز موجب کشته شدن دو نظامی بريتانيايی شد.


به گزارش خبرگزاری ها، اولين انفجاردر بيرون يک رستوران و انفجار دوم در بازاری در حوالی منطقه «شرطه ربيع» صورت گرفت. در هر دو مورد انفجار از خودروهای حامل بمب استفاده شده بود.


بيمارستان يرموک در بغداد تعداد کشته شدگان اين دو انفجار را ۱۸ نفر اعلام کرد. در ميان کشته شدگان سه کودک نيز ديده می شود.


در يک انفجار ديگر در يک اتوبوس در منطقه کارادا حداقل ۱۱ نفر کشته شدند.


در يک انفجار انتحاری ديگری در يک مينی بوس در منطقه ای شيعه نشين در شمال بغداد، شش نفر کشته و ۱۰ نفر ديگر زخمی شدند.


اين انفجارها در حالی صورت می گيرد که ده ها هزار نفر از نيروهای مشترک آمريکايی و عراقی در تلاشند تا در بغداد به خشونت های بين فرقه ای پايان بخشند.


گزارش ديگری حاکيست که دو هليکوپتر بريتانيايی در جنوب غربی طاجی که مرکز يکی از پايگاه های مهم ارتش آمريکا است بر اثر برخورد با يکديگر سقوط کردند.


اگر چه اين خبر برای اولين بار توسط ارتش آمريکا اعلام شد اما دس بران، وزير دفاع بريتانيا در لندن اعلام کرد که هليکوپترها و دو نظامی کشته شده بريتانيايی بودند.


طبق اولين گزارش ها، سقوط اين هليکوپترها بر اثر تصادم با يکديگر بوده و نه به دليل حمله ای از جانب شورشيان. از ماه ژانويه تاکنون ده هليکوپتر آمريکايی سقوط کرده اند.


در شهر شمالی موصل نيز در دو حمله انتحاری به يکی از پايگاه های ارتش عراق چهار نفر کشته شدند.


کشف اجساد راننده های ايرانی


جسد پنج راننده ايرانی که روز شنبه در کمين نيروهای شورشی عراقی قرار گرفته بودند روز يکشنبه پيدا شد.


محمد شريف، يک مقام مرزی عراق روز يکشنبه اعلام کرد که جسد شش راننده تانکر حامل سوخت که پنج نفر از آنها ايرانی بودند يک روز پس از در کمين قرار گرفتن پيدا شد.


به گزارش خبرگزاری فرانسه، پليس عراق اجساد اين افراد را در نزديکی شهر خانقين در استان پر از خشونت دياله اين کشور که در نزديکی مرز با ايران قرار دارد کشف کرد.


شورشيان روز شنبه و زمانی که اين راننده ها در حال انتقال سوخت به عراق از مرز ايران بودند در کمين آنها نشستند.


اين مقام مرزی عراق گفته است که مقامات در تلاش بودند تا اجساد اين رانندگان را تحويل مقامات ايرانی در ايستگاه مرزی منظريه نمايند ولی به آنها گفته شد که بايد با سفارت ايران تماس بگيرند.


روز گذشته نيز در جريان انفجارهای شهر کربلا دهها تن کشته شدند که در ميان آنها چندين ايرانی نيز به چشم می خورد.


عفو بین الملل نگران پناهندگان عراقی است


به گزارش رويترز، سازمان عفو بين الملل در گزارش اخير خود اوضاع پناهندگان عراق را بسيار بحرانی دانسته و از کشورهای غربی خواسته تا دست به اقدامات اضطراری بزنند.


سازمان عفو بين الملل که مرکزش در لندن واقع است از آمريکا، اتحاديه اروپا و ديگر کشورها خواست تا به ياری سوريه و اردن که ميزبان دو ميليون پناهنده عراقی هستند، بشتابند.


به گفته اين سازمان به جز اين دو ميليون پناهنده عراقی، حدود يک ميليون و ۹۰۰ هزار نفر ديگر به دليل خشونت های بين فرقه ای مجبور به تغيير مکان زندگی خود در داخل عراق شده اند.به گزارش سازمان ملل متحد هر ماه بين ۴۰ تا ۵۰ هزار عراقی به دليل خشونت بيکاری و آينده ای نامعلوم از عراق خارج می شوند.

به گزارش رويترز، روز سه شنبه نيز سازمان ملل در ژنو، در سويس، برای بررسی نيازهای انسانی منطقه کنفرانسی بين المللی برگزار می کند.


مالکوم اسمارت، مسئول بخش خاورميانه و آفريقا در سازمان عفو بين الملل گفت که سوريه و اردن تاکنون بار پناهندگان عراقی را بر دوش گرفتند و کشورهای ديگر بايد کمک کنند.


وی افزود که پناهندگان عراقی بايد به مواد غذايی، مسکن و امکانات آموزشی و بهداشتی دسترسی داشته باشند.


به گزارش سازمان ملل متحد هر ماه بين ۴۰ تا ۵۰ هزار عراقی به دليل خشونت بيکاری و آينده ای نامعلوم از عراق خارج می شوند.


به گفته مقامات سازمان ملل بسياری از پناهندگان عراقی به سرعت از شرايط موجود در کشور ميزبان نا اميد می شوند چرا که کشور ميزبان فقط منابع محدودی دارد که در اختيار پناهندگان قرار می دهد.


تاکنون چند هزار از اين پناهندگان را کشورهای ثالث قبول کردند ولی سازمان ملل اميدوار است سالی ۲۰ هزار پناهنده عراقی را به اين کشورها بفرستد.


صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG