لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۳:۰۶

در پارلمان عراق، جلسه اضطراری تشکیل شد


نمایی عمومی از منطقه حفاظت شده بغداد که منطقه سبز معروف است.

تعدادی از نمایندگان پارلمان عراق روز جمعه، در جلسه ای اضطراری برای بررسی حادثه انفجار روز پنج شنبه در رستوران پارلمان، شرکت کردند.


محمود المشهدانی، رییس پارلمان عراق در آغاز این جلسه از اعضای پارلمان خواست با خواندن آیاتی از قرآن یاد محمد عواد، نماینده سنی پارلمان که در انفجار روز پنج شنبه کشته شد را گرامی بدارند.


محمد عواد، از اعضای جبهه گفت و گوی ملی بود. صالح المطلق، رهبر این حزب نیز در میان کشته شدگان است. یکی از زنان عضو این حزب نیز در این انفجار زخمی شده است.


این جلسه قرار بود ساعت یازده و نیم به وقت محلی برگزار شود اما با یک ساعت و نیم تاخیر برگزار شد و بسیاری از نمایندگان پارلمان نتوانستند وارد ساختمان شوند.


محمد ابوبکر، مسوول امور رسانه های پارلمان عراق به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت :« به دلیل مقررات منع عبور و مرور، تعداد کمی از نمایندگان پارلمان موفق به شرکت در جلسه اضطراری امروز شدند.»


روز جمعه به دلیل مرگ نمایندگان پارلمان، به رغم اینکه برنامه های عادی تلویزیون دولتی العراقیه پخش می شوند، اما نوار سیاهی در گوشه چپ تصویر تلویزیون دیده می شود.


آخرین گزارش ها از انفجار روز گذشته حاکی است 8 تن بر اثر انفجار، کشته شده اند.


محمد ابوبکر، مسوول امور رسانه های پارلمان عراق به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: «عملیات پاکسازی پارلمان عراق هنوز آغاز نشده زیرا تحقیقات درباره چگونگی بمب گذاری ادامه دارد.»«عملیات پاکسازی پارلمان عراق هنوز آغاز نشده زیرا تحقیقات درباره چگونگی بمب گذاری ادامه دارد.»
مسئول امور رسانه ای پارلمان عراق

به گفته وی پلیس درباره اینکه چه کسی دست به این بمب گذاری انتحاری زده تحقیق می کند و بررسی اینکه بمبگذاران چطور با وجود اقدامات امنیتی داخل پارلمان، موفق شده اند بمب را به ساختمان پارلمان وارد کنند، ادامه دارد.»


پارلمان عراق در منطقه محافظت شده بغداد قرار دارد که سفارت آمریکا و دفاتر مقامات عراقی نیز در این منطقه قرار دارند.


یکی از مقامات امنیتی پارلمان عراق که نخواست نامش فاش شود، به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت این اعتقاد وجود دارد که بمب گذار انتحاری، یکی از محافظان یک نماینده سنی بوده که در حادثه روز پنجشنبه آسیبی ندیده است.


ژنرال ویلیام کالدول، سخنگوی ارتش ایالات متحده در عراق می گوید ارتش آمریکا هنوز نمی داند چه کسی یا کسانی مسوولیت این انفجار را بر عهده داشته اند اما به نظر می رسد گروه القاعده در عراق در این حمله دست داشته، زیرا پیش از این نیز، عملیات انتحاری مشابهی را انجام داده است.


ارتش ایالات متحده در بیانیه ای که روز جمعه، منتشر شد اعلام کرد چهارده مظنون به عضویت در گروه القاعده در عراق را صبح روز جمعه دستگیر کرده است.


از سوی دیگر سه تن از کارمندان رستوران پارلمان عراق روز جمعه برای تحقیق درباره حادثه مرگبار روز پنجشنبه دستگیر شدند.


یک نماینده ارشد شیعه پارلمان عراق به خبرگزاری رویترز گفت چند تن از ماموران امنیتی پارلمان نیز برای ارایه توضیحات احضار شده اند.


XS
SM
MD
LG