لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۶:۱۷

افزایش ۱۰ میلیون برابری تشعشع در فوکوشیما


مقامات ژاپنی شنبه اعلام کردند که ميزان تشعشع در آب راکتور شماره دو نيروگاه آسيب ديده فوکوشيما ۱۰ميليون برابر حد معمولی است.

به گزارش سی ان ان، در پی شناسايی تشعشعات بسيار بالای راديو اکتيو، دو کارگری که در محل حضور داشتند، از راکتوری در نيروگاه هسته‌ای فوکوشيما خارج شده اند.

فعالیت در راکتور شماره سه نیز پس از آنکه میزان تشعشع رادیواکتیو به ۱۰ هزار برابر عادی رسید، متوقف شد.

اين مقامات همچنين افزودند ميزان يد راديو اکتيو در آب‌های دريای نزديک نيروگاه، اينک ۱۸۵۰ برابر حالت عادی افزايش يافته‌اند.

در همین حال به دنبال افزایش میزان مواد رادیواکتیو در آب‌های ساحلی ژاپن، برخی از شرکت‌های کشتیرانی بین‌المللی از اعزام کشتی‌های خود به بندرهای توکیو، یوکوهاما و ناگویا خودداری‌ می‌کنند.

در این میان دولت ژاپن از شرکت بهره‌برداری کننده از نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما خواسته است، در مورد وضعیت این نیروگاه اطلاعات شفاف‌تری در اختیار دولت قرار دهد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دولت ژاپن روز شنبه شرکت توکیو الکتریک، که بهره‌برداری از نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما را برعهده دارد، متهم کرده است، که در چند مورد از جمله فرستادن کارگران به داخل این نیروگاه بدون پوشش حفاظتی، مرتکب اشتباه شده است.

به دنبال زلزله مهیب دو هفته پیش در ژاپن و سونامی شدید ناشی از آن سامانه خنک‌کننده رآکتورهای هسته‌ای نیروگاه فوکوشیما به دلیل قطع برق و آسیب‌دیدگی یکی پس از دیگری از کار افتاد.

بر اثر بالا رفتن دمای میله‌های سوخت هسته‌ای، چندین انفجار در رآکتورهای شماره یک، دو و سه این نیروگاه روی داده و بر اثر این انفجارها جداره خارجی این رآکتورها فروریخته است.

در جریان زمین‌لرزه جمعه دو هفته پیش ژاپن که شدت آن نزدیک به ۹ ریشتر در مقیاس امواج درونی زمین اعلام شده است، بیش از ۱۰ هزار نفر جان خود را از دست داده و بیش از ۱۷ هزار نفر دیگر ناپدید شده‌اند.
XS
SM
MD
LG