لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۳:۰۲

بررسی روزنامه های صبح روز شنبه ایران


روزنامه آفتاب يزد سفر احتمالی خاوير سولانا به تهران را «چراغ سبز غرب به ايران» ارزيابی کرده است.

روزنامه آفتاب يزد سفر احتمالی خاوير سولانا به تهران را «چراغ سبز غرب به ايران» ارزيابی کرده است.


به نوشته اين روزنامه روز گذشته سولانا در جمع نمايندگان اتحاديه اروپا در حالی از احتمال سفر خود به تهران خبر داد، که تنها چند روز از گفتگوی تلفنی وی با حسن روحانی ریيس سابق اتمی مذاکره کننده هسته ای ايران گذشته است.


همزمان روزنامه ابرار، انتقاد تند محمد احمدی نژاد از مذاکره حسن روحانی با ریيس سياست خارجی اتحاديه اروپا خبر داده است.


به نوشته اين روزنامه ریيس جمهوری اسلامی،حسن روحانی نماينده رهبر در شورای عالی امنيت ملی جمهوری اسلامی با ریيس سياست خارجی اتحاديه اروپا را «خودسرانه» ناميده و گفته است«برخی ها خودسرانه مذاکره می کنند.»


تله های انفجاری


روزنامه جمهوری اسلامی، از کشته شدن ۲ نيروی نظامی در اطراف پيران شهر خبر داده است.


به نوشته اين روزنامه محراب خرسندی از اعضای لشکر ۳ نيروی مخصوص حمزه سپاه پاسداران و ديگری يک سرباز وظيفه با نام عيدالناصر ميرزایی بودند که براثر انفجار تله انفجاری طی روزهای اخيرکشته شدند.


روزنامه جمهوری اسلامی در عين حال گزارش داده که پديده مين گذاری و انفجار تله های انفجاری بصورت کنترل از راه دور پديده ای است که از سوی عناصر گروه پژاک برای مقابله با نيروهای نظامی و انتظامی در مرزهای استان آذربايجان غربی رواج يافته است.


به نوشته اين روزنامه تاکنون در اثر اين انفجارات و درگيری های اخير در منطقه آذربايجان غربی بيش از ۴۰ تن از نيروهای نظامی و انتظامی کشته وی تعداد ديگری نيز زخمی شده اند.


افزایش جمعیت فقیر


روزنامه سرمايه افزايش ۲ در صدی جمعيت فقير ايران طی دوره فعاليت دولت نهم را مورد توجه قرار داده و نوشته که «جمعيت فقير کشور در دولت نهم از ۱۱.۳ درصد به ۱۳.۳ درصد افزايش يافته است.»


اين روزنامه در ادامه با اشاره به تلاش مقاملات دولتی برای پنهان نگهداشتن خط فقر نوشته:«روزی که مسوولان وزارت رفاه و تامين اجتماعی اعلام کردند که برای تلطيف ادبيات فقر از عبارت «خط بقا» به جای «خط فقر» استفاده کنند، تصور نمی کردند که بايد با انتقادهای رسانه ها و کارشناسان مواجه، و در نهايت مجبور شوند همان ادبيات قبلی که براساس آن طبق آمار خط فقر شديد و مطلق بيش از ۱۲ ميليون نفر در کشور را شامل می شود، بپذيرند.»


«انتقال اسراییل به آلاسکا»


روزنامه قدس پيشنهاد جديد مخحمود احمدی نژاد برای انتقال کشور اسرایيل به آلاسکا يا کانادا را منعکس کرده است.


به نوشته اين روزنامه، ریيس جمهوری اسلامی ديروز طی سخنان پيش از خطبه های نماز جمعه تهران بار ديگر با انکار کشتار يهوديان در جريان جنگ دوم جهانی خواستار انتقال کشور اسرائيل به منطقفه ديگری از جهان شده است.


به نوشته روزنامه قدس،احمدی نژاد با ياد آوری پيشنهاد قبلی خود مبنی بر انتقال اسرایيل به بخشی از خاک آلمان، اين بار گفته است«ما به آنها می گوييم در آلاسکا، کانادا يا جايی ديگر برای آنها سرزمينی ايجاد کنيد.»


روز جهانی معلم در سکوت


روزنامه اعتماد، ازبرگزاری روز جهانی معلم در سکوت خبر داده است. اين روزنامه با ياد آوری اينکه ديروز جمعه،پنجم اکتبر، روزجهانی معلم بود،نوشته است:«فعالان صنفی با تعجب می پرسند چرا وزرای آموزش و پرورش اين روز را در تقويم های خود يادداشت نکرده اند و حتی يک تشکر خشک و خالی را در روز جهانی معلم از معلمان دريغ می دارند.»


اعتماد به همين مناسبت با ابراز نگرانی از روند نگران کننده زوال شغل معلمی در کشور از سياست های وزارت آموزش و پرورش که منجر به کاهش جايگاه معلمان شده انتقاد کرده است.


اين روزنامه نوشته است:آيا وقت آن نرسيده که نگاه مسوولان به آموزش و پرورش واقعی شود و به جای تکرار شعار های سياسی و بار کردن همه وظايف به دوش نحيف آموزش و پرورش توقعات خود را از اين وزارتخانه واقعی کنند.


لوازم یک بار مصرف در اتاق های عمل


روزنامه جام جم،هشدار يک کارشناس نسبت به استفاده مکرر از لوازم يک بار مصرف در اتاق های عمل را مورد توجه قرار داده است.


اين روزنامه از قول علی هاشمی،دبير انجمن پرفيوژنيست های ايران نوشته«برخی بيمارستان ها برای کاستن از هزينه ها در اتاق های عمل ، از لوازم يکبار مصرف در جراحی، به دفعات استفاده می کنند.»


وی ضمن هشدار نسبت به عواقب اين قبيل کارها که جان بيماران را به خطر می اندازد، گفته که چنين اتفاقی در هر دو بخش بيمارستان های خصوصی و دولتی صورت می گيرد.


XS
SM
MD
LG