لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۶:۳۵

«رهبر اسلامگرایان مسجد لال کشته شد»


سخنگوی وزیر کشور پاکستان روز سه شنبه اعلام کرد که عبدلرشید غازی روحانی تندرو و رهبر شبه نظامیان مسجد لال کشته شده است.

سخنگوی وزارت کشور پاکستان روز سه شنبه اعلام کرد که عبدالرشید غازی، روحانی تندرو و رهبر شبه نظامیان مسجد لال در اسلام آباد کشته شده است.


خبرگزاری فرانسه، از قول مقامات پاکستانی خبر داد که «عبدالرشید غازی در حالی که همراه چهار یا پنج نفر از همراهان خود می خواست تسلیم مقامات پاکستانی شود بر اثر شلیک شبه نظامیان کشته شده است.»


ارتش پاکستان پیشتر اعلام کرده بود که نیروهای امنیتی اوایل بامداد روز سه شنبه با حمله به مسجد لال موفق به آزادی ۸۰ نفر از گروگان ها شدند.


ژنرال وحید ارشد، سخنگوی ارتش پاکستان در این مورد گفت که هشت سرباز پاکستانی در حمله به مسجد لال کشته و بیست نفر دیگر زخمی شدند.


وی افزود که حدود ۵۰ نفر از شبه نظامیان نیز در درگیری با ارتش این کشور کشته شدند.


سخنگوی ارتش پاکستان به خبرنگاران گفت که شبه نظامیان از زنان و کودکانی که به گروگان گرفته اند به عنوان سپر انسانی استفاده می کنند.


وی افزود: ۵۰ مرد و ۳۰ زن که درون مسجد به گروگان گرفته شده بودند، آزاد شدند.


حمله سربازان پاکستانی به مسجد لال زمانی صورت گرفت که مذاکرات بین عبدالرشید غازی، روحانی تندرویی که رهبری شبه نظامیان را به عهده دارد و دولت پاکستان به شکست انجامید.


مقامات پاکستانی اعلام کردند که پافشاری عبدالرشید غازی برای گرفتن تضمین امنیتی برای جنگجویان خارجی مستقر در مسجد لال موجب شکست مذاکرات شد.


غازی به نوبه خود دولت پاکستان را عامل اصلی شکست مذاکرات معرفی کرده است.


وی گفت: درخواست ما این بود که در حضور رسانه ها خود را تسلیم کنیم تا تمامی دنیا ببیند ما با چه اسلحه هایی در مقابل ارتش جنگیده ایم.


رهبر اسلامگرایان تندروی مستقر در مسجد لال اظهار داشت: ما تا آخرین نفر خواهیم جنگید و مردم انتقام خون ما را از حاکمان خواهند گرفت.


حمله به مسجد لال هفته پیش و پس از حمله طلاب این مسجد به یک پست پلیس اتفاق افتاد.


نبردی سرنوشت ساز


تحلیلگران می گویند که شبه نظامیان وابسته به القاعده کنترل این مسجد را در دست دارند و آنها تهدیدی برای ساختار قدرت در پاکستان به شمار می روند.


رسول بخش رایس، استاد علوم سیاسی در دانشگاه مدیریت لاهور می گوید: گروه های افراطی در حال حاضر تهدیدی برای امنیت کشور هستند و عملکرد شبه نظامیان مسجد لال در قلب پایتخت پاکستان بسیار غیر منطقی بوده وشبیه خودکشی است.


آی ای رحمان، مدیر کمیسیون مستقل حقوق بشر پاکستان نیز گفته است: این امر که شبه نظامیان توانسته اند این مقدار اسلحه در قلب پایتخت پاکستان انبار کنند شکست سیاست امنیتی دولت را نشان می دهد.


XS
SM
MD
LG