لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۲۲:۱۹

يک روحانی تندرو: «۷۰ نفر در مسجد لال کشته شده اند»


سربازان پاکستانی بیرون از مسجد لال در روز شنبه

عبدالرشيد غازی، روحانی تندرویی که همراه با صدها تن از طرفدارانش در مسجد لال در پايتخت پاکستان سنگر گرفته است، روز شنبه، هفتم ژوييه، نيروهای امنيتی را متهم کرد که بيش از ۷۰ تن از طلاب را کشته اند.


اين روحانی تندرو بار دیگر تاکيد کرد که او و طرفدارانش، شهادت را به تسليم شدن ترجيح می دهند.


جاويد اقبال، سخنگوی دولت پاکستان، روز پنج شنبه پنجم ژوئيه، از طلاب مسجد لال در شهر آسلام آباد خواسته بود که با گذاشتن سلاح هايشان درمسجد، خود را تسليم کنند.


دولت پاکستان همچنين ازعبدالرشيد غازی خواسته بود که زنان و کودکانی را که گفته می شود از آنها به عنوان سپر انسانی استفاده می شود، آزاد کند.


به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، جمعه شب و روز شنبه، صدای انفجار و تيراندازی در اطراف مسجد لال شنيده می شد. اين مسجد در محاصره هزاران نيروی نظامی است.


عبدالرشيد غازی درحالی از مرگ دهها تن از هوادارنش سخن گفته است که هنوز هيچ منبع مستقلی آن را تاييد نکرده است. درعين حال، دولت پاکستان می گويد ۱۹ نفر از روز سه شنبه، سوم ژوييه، تاکنون کشته شده اند.


درحال حاضر، با محاصره مسجد لال، جريان گاز و برق اين مسجد قطع شده و محاصره شدگان به مواد غذايی نيز دسترسی ندارند.


دولت پاکستان می گويد تنها ۱۹ نفر از روز سه شنبه، تاکنون کشته شده اند.

تندروهای مسجد تهديد کرده اند که عليه نيروهای دولتی، دست به عمليات انتحاری خواهند زد.


آنان از دولت خواسته اند در صورت خروج شان دستگير نشوند. اين درخواست از سوی دولت رد شده است، چرا که دولت پاکستان می گويد برای اين کار مهلتی تعيين شده بود و طلاب شورشی که در مسجد باقی مانده اند از اين مهلت استفاده نکرده اند.


در عین حال، پرويز مشرف، رييس جمهوری پاکستان، از نيروهای اين کشور خواسته است تا صبور باشند، تلاش کنند تا ميزان تلفات پايين باشد و دختران محصل درمدرسه واقع در مسجد لال بتوانند از آن مکان خارج شوند.


بحران مسجد لال، به دنبال هواداری اسلام گرايان تندرو از اجرای طرح «امر به معروف و نهی از منکر» و مخالفت آنها با قوانين عرفی، در پايتخت پاکستان آغاز شد.


اسلام گرايان مسجد لال که تعداد زيادی شبه نظامی در اختيار دارند، از ماه ها پيش برای آنچه «حاکم شدن قوانين اسلامی» در پاکستان می خوانند، با دولت مرکزی درگير شده بودند.


اين کشمکش های طولانی مدت ميان دولت مرکزی پاکستان و جنبش اسلامی که مشی شبيه به طالبان دارد، روز سه شنبه سوم ژوئیه، در مسجد لال به خشونت کشيده شد.


درهمين ارتباط، چند تن از نمايندگان زن از احزاب تندروی مذهبی در پارلمان پاکستان، روز شنبه هفتم ژوييه، با برگزاری يک راهپيمايی در نزديکی ساختمان پارلمان از دولت اين کشور خواستند برای پايان دادن مسالمت آميز به بحران مسجد لال، با عبدالرشيد غازی وارد مذاکره شود.


بحران مسجد لال، می تواند خطراتی را برای پرويز مشرف، رييس جمهوری پاکستان، به همراه داشته باشد که تاکنون چند بار از سوءقصد جان سالم به در برده است.


از جمله، به گزارش خبرگزاری ها، هواپيمای حامل رييس جمهوری پاکستان، روز جمعه، ششم ژوييه، درحال برخاستن از يک فرودگاه نظامی درشهر راولپندی، هدف تيراندازی قرار گرفت، اما آسيبی نديد.


اين خبر از سوی سخنگوی ارتش پاکستان تکذيب شد، اما خبرگزاری ها به نقل از منابع اطلاعاتی اين کشور، آن را تاييد کردند.


هنوز روشن نیست که این تیراندازی به بحران تندروهای مسجد لال ارتباط دارد یا نه.


XS
SM
MD
LG