لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۹ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۲۳:۴۴

مایکروسافت محکوم به پرداخت جریمه سنگین شد


۹۵ درصد کامپيوترهای جهان با سيستم ويندوز کار می کنند. (عکس: EPA)

اتحاديه اروپا روز چهارشنبه شرکت مايکروسافت ، مهمترين شرکت توليد کننده نرم افزار دنيا را به دليل سوء استفاده از موقعيت تجاری خود و تحميل هزينه بالا بر رقيبانش، برای دسترسی به نرم افزار اين شرکت، به يک ميليارد و ۳۰۰ ميليون دلار جريمه محکوم کرده است.


به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، مقامات اتحاديه اروپا می گويند که اين شرکت، قيمت های غير منطقی بر سازندگان نرم افزاری که می خواهند محصولات خود را با سيستم نرم افزار ويندوز همخوان کنند، تحميل کرده است.


اين مهمترين جريمه در تاريخ است که يک شرکت مجبور به پرداخت آن می شود. اتحاديه اروپا پيش از اين نيز، در مارس ۲۰۰۴ مايکروسافت را مجبور به پرداخت بيش از ۶۰۰ ميليون دلار جريمه کرد.


اتحاديه اروپا همچنين در سال ۲۰۰۴ از اين شرکت خواست که با ارايه اسنادی، سازندگان برنامه های سرور و نرم افزار را کمک کند تا محصولات خود را با نرم افزارهای ويندوز و سرور مايکروسافت کاملا همخوان کنند.


مقامات اتحاديه اروپا می گويند که شرکت مایکروسافت، قيمت های غير منطقی بر سازندگان نرم افزاری که می خواهند محصولات خود را با سيستم نرم افزار ويندوز همخوان کنند، تحميل کرده است.

پس از سه سال درگيری بين مايکروسافت و کميسيون اتحاديه اروپا ، مقامات قضايی اروپا روز ۱۷ سپتامبر سال جاری، درخواست کميسيون اروپا را تاييد کردند. مايکروسافت روز ۲۲ اکتبر اعلام کرد که درخواست اتحاديه اروپا را پذيرفته است.


جريمه اخير اتحاديه اروپا مربوط به دوره پيش از اين زمان بر می گردد. به نوشته روزنامه انگليسی زبان گاردين، چاپ لندن، مايکروسافت در واکنش به اين خبر اعلام کرده که اين موضوع مربوط به گذشته است و مسايل هم اکنون حل شده است.


نيلی کروس کميسر مربوط به امور رقابتی اتحاديه اروپا گفت که جريمه کردن مايکروسافت هيچ لذتی نداشته است. وی افزود که هم اکنون در حال بررسی دو شکايت ديگر عليه مايکروسافت است.


۹۵ درصد کامپيوترهای جهان با سيستم ويندوز کار می کنند و رقيبان مايکروسافت می گويند که بسياری ديگر از محصولات و خدمات اين شرکت مانند اينترنت اکسپلورر از طريق ويندوز در اختيار مشتريان قرار می گيرد، بدون آن که آنها حق انتخاب داشته باشند.


از شرکت هایی که تاکنون از مايکروسافت شکايت کرده اند می توان از نوکيا، آی بی ام و سان ميکرو سيستم نام برد.


XS
SM
MD
LG