لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۲۳:۳۸

شتاب کشورهای عرب برای اتمی شدن


روزنامه اسراییلی هاآرتص مقاله ای درباره شتاب کشورهای عربی مانند امارات متحده عربی، عربستان سعودی، اردن و حتی یمن درآغاز برنامه های اتمی منتشرکرده است.

روزنامه اسراییلی هاآرتص روز چهارشنبه ۳۱ مرداد درباره شتاب کشورهای عربی مانند امارات متحده عربی، عربستان سعودی، اردن، مصر، الجزایر، مراکش و حتی یمن درآغاز برنامه های اتمی منتشرکرده است.


به نوشته این روزنامه ناظران می گویند اگر هدف، استفاده مسالمت جویانه از توان هسته ای و تولید برق باشد، بسیاری از کشورهای عرب، از ذخایر عظیم نفت که بتواند نیازهای آنان به تولید برق را تامین کند، برخوردارند.


این روزنامه به نقل از ناظران بین المللی می نویسد، امیرنشین های خلیج فارس یک چهارم از نیازهای نفتی جهان را تامین می کنند. اما آنان نیز درماه های اخیر طرح های اولیه رابرای آغاز برنامه های هسته ای تنظیم کرده اند.


به نوشته این روزنامه در یک سال اخیر، و در حالی که برنامه های هسته ای ایران به یکی از داغترین موضوع های بین المللی تبدیل شده، بسیاری از کشورهای عرب و نیز ترکیه بر لزوم درپیش گرفتن طرح هایی برای رسیدن به توانمندی هسته ای خود تاکید کرده اند.


به نوشته هاآرتص، ترکیه، که با ایران مرزهای مشترک طولانی دارد، بیش از هرکشور دیگر منطقه، گام هایی جدی برداشته و برنامه های اتمی پیشین خود را که راکد گذاشته بود، از سرگرفته است.


وزیرخارجه اردن با تایید این امر که اردن نیز برنامه های هسته ای را شتاب بخشیده، درمصاحبه ای با روزنامه اسراییلی هاآرتص، ماه گذشته، گفت: «طرح های اتمی اردن با شفافیت کامل پیگیری می شود.»


به نوشته هاآرتص، ترکیه، که با ایران مرزهای مشترک طولانی دارد، بیش از هرکشور دیگر منطقه، گام هایی جدی برداشته و برنامه های اتمی پیشین خود را که راکد گذاشته بود، از سرگرفته است.

به نوشته این روزنامه اسراییلی درمصر نیز، طرح های هسته ای پس از حدود دو دهه رکود، از سپتامبر ۲۰۰۶ از سرگرفته شد.


وحشت از هژمونی ایران


جوزف سیرین سیونه یک مقام پیشین در مرکز مطالعات کنگره امریکا، معتقد است که «مصر دربرنامه های هسته ای خود چندان شفافیتی نشان نمی دهد و پرده ای ازابهام براین فعالیت ها کشیده است.»


به نوشته این روزنامه همزمان با طرح های هسته ای مشترک شش امیرنشین خلیج فارس و آنچه که «پروژه مطالعاتی اتمی خلیج (فارس)» نامیده می شود، امارات متحده عربی نیز ماه ژوئیه، ازسرگیری طرح های هسته ای مستقل خود با کشورفرانسه را که ازسال ۱۹۸۰ راکد گذاشته شده بود، اعلام کرد.


به گزارش هاآرتص درالجزایر، علیرغم ذخایر کلان نفت، دولت این کشور اخیرا قراردادهایی با ایالات متحده و روسیه برای برپایی کوره های هسته ای امضا کرده و نیز درحال مذاکراتی با فرانسه برای یاری گرفتن از این کشور نیز هست.


این روزنامه می نویسد که لیبی نیز که درسال های اخیر طرح های هسته ای با اهداف نظامی را لغو کرد، درجریان سفر اخیر رییس جمهوری فرانسه، قرارداد شیرین سازی آب دریا براساس انرژی هسته ای امضا شد. رییس جمهوری فرانسه دراین سفرگفته بود، «انرژی هسته ای، تکنولوژی جهان آینده است ونمی توان اعراب را از آن محروم کرد.»


این روزنامه اسراییلی می نویسد که به گزارش خبرگزاری یمن، وزیر امور خارجه این کشور درروزهای اخیراز قصد دولت صنعا برای رسیدن به توانمندی هسته ای خبرداد.


هاآرتص نوشته که همه طرح های هسته ای کشورهای عرب، بیانگر نگرانی آنها از هژمونی ایران است و رهبران عربی به این باور رسیده اند که نمی توانند در برابر قدرت گیری اتمی ایران بی اعتنا بمانند.


XS
SM
MD
LG