لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۷:۴۳

برگزاری «دور نهایی» مذاکرات ایران و آژانس در تهران


مذاکرات ایران و آژانس در سه بعد حقوقی، فنی و سياسی انجام می شود.

دور سوم مذاکرات نمايندگان ايران و آژانس بين المللی انرژی اتمی روز دوشنبه در تهران برگزار می شود و هدف آن حل مسائل باقيمانده در دو دور قبلی اعلام شده است.


براساس گزارش خبرگزاری های ايران، اين دور از مذاکرات که به مدت دو روز به طول خواهد انجاميد در همان سطح قبلی و ميان جواد وعيدی، معاون دبير شورای عالی امنيت ملی ايران و اولی هاينونن، معاون مديرکل آژانس بين المللی انرژی اتمی صورت خواهد گرفت.در نتيجه دو دور مذاکرات، ايران پذيرفت که به بازرسان آژانس اجازه دهد تا از تاسيسات آب سنگين نيروگاه اراک بازديد کنند و اجازه دهد تا از تاسیسات اتمی آن بازدید به عمل آورند. ایران پیشتر با بازرسی از نیروگاه اراک مخالفت کرده بودند و سطح بازرسی های آژانس را کاهش داده بود.

علی اصغر سلطانيه، سفير ايران در آژانس به خبرگزاری مهر گفته است که اين مذاکرات به سرپرستی هياتی متشکل از معاون مديرکل در امور پارلمانی، رييس سياستگذاری و روابط بين الملل آژانس و رييس حقوقی آژانس برگزار شود.


به گفته آقای سلطانيه، اين مذاکرات در سه بعد حقوقی، فنی و سياسی انجام می شود و قرار است که جمع بندی مباحث صورت گرفته در اين مذاکرات، دهم سپتامبرماه در گزارش محمد البرادعی به شورای حکام ارائه شود.


مقامات ايران و آژانس تاکنون دو دور از مذاکرات خود را در تيرماه و مردادماه سال جاری انجام داده اند که هدف از آن حل مسائل باقيمانده برنامه اتمی ايران در ظرف زمانی دو ماه است. مذاکرات ميان طرفين بايد تا قبل از اجلاس آژانس در ماه سپتامبر به پايان برسد و احتمالا نشست روز سه شنبه آخرین دور این گفت وگوها خواهد بود.


ابهام ها و مسايل حل نشده در رابطه با برنامه هسته ای ايران باعث شده که پرونده هسته ای ايران از دستور کار آژانس بين المللی انرژی اتمی خارج شود و دراختيار شورای امنيت سازمان ملل متحد قرار گيرد.


آمريکا و کشورهای غربی ايران را متهم می کنند که در چارچوب برنامه هسته ای خود بدنبال دستيابی به سلاح هسته ای است و شورای امنيت نيز تاکنون دو قطعنامه تحريمی را عليه تهران به تصويب رسانده است.


اما ايران ادعای دستيابی به سلاح اتمی را رد کرده و گفته است که برنامه هسته ای آن به منظور مقاصد صلح آميز دنبال می شود.


اوايل تيرماه و در واکنش به فشارهای بين المللی، دبير شورای عالی امنيت ملی ايران اعلام کرد که با آژانس به توافق رسيده است تا ابهامات موجود در برنامه اتمی ايران را در مذاکرات ميان طرفين حل و فصل نمايد.


در نتيجه دو دور مذاکرات، ايران پذيرفت که به بازرسان آژانس اجازه دهد تا از تاسيسات آب سنگين نيروگاه اراک بازديد کنند و اجازه دهد تا از تاسیسات اتمی آن بازدید به عمل آورند. ایران پیشتر با بازرسی از نیروگاه اراک مخالفت کرده بودند و سطح بازرسی های آژانس را کاهش داده بود.


به نظر می رسد که کشورهای غربی منتظر نتايج گزارش محمد البرادعی، مديرکل آژانس بين المللی انرژی اتمی هستند تا درباره اقدامات بعدی به تصميم گيری بپردازند.

قطعنامه سوم تحریم؛ احتمالا سپتامبر


همزمان با اين تحولات، کشورهای غربی اعلام کرده اند که منتظر همکاری ايران هستند ولی تلاش های خود را برای تصويب سومين قطعنامه تحريم عليه تهران دنبال می کنند.


به گفته برخی ديپلمات های کشورهای غربی، احتمالا سومين قطعنامه برای افزايش تحريم ايران بر سر برنامه هسته ای تا ماه سپتامبر – يک ماه ديگر – در شورای امنيت به رای گذاشته خواهد شد.


به گزارش خبرگزاری های بين المللی، پنج ماه بعد از تصويب دومين قطعنامه تحريم ايران، سه عضو از پنج عضو ثابت شورای امنيت – کشورهای آمريکا، فرانسه و بريتانيا – خواهان تصويب قطعنامه تازه با هدف افزايش فشارها بر جمهوری اسلامی هستند.


اين گزارش ها می افزايد که همچنان، دو عضو دائمی ديگر – کشورهای چين و روسيه – در زمينه تحريم ايران، «با احتياط» برخورد می کنند.


به نظر می رسد که کشورهای غربی منتظر نتايج گزارش محمد البرادعی، مديرکل آژانس بين المللی انرژی اتمی هستند تا درباره اقدامات بعدی به تصميم گيری بپردازند.


روز سه شنبه هفته گذشته نيز برخی از رسانه های آمريکايی گزارش دادند که آمريکا قصد دارد نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست «سازمان های تروريستی» قرار دهد.


XS
SM
MD
LG