لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۶:۵۷

پرز: اروپا می تواند از وقوع جنگ با ایران جلوگیری کند


رییس جمهوری اسراییل، اتحادیه اروپا را «یک سپر دفاعی» برای نجات خاورمیانه از «خطرات ناشی از هسته ای شدن ایران» توصیف کرد.

شیمون پرز، رییس جمهوری اسراییل روز سه شنبه به رنه واندر لیندن، رییس شورای پارلمان اروپا گفت که جلوگیری از جنگ با ایران، دردست اروپا است و درواقع اتحادیه اروپا با پشت کردن به دولت تهران و دورشدن از مسیر همکاری با ایران، می تواند مانع از وقوع جنگ شود.


رییس جمهوری اسراییل هشدار داد که ادامه همکاری های گسترده کشورهای اروپایی با ایران موجب خواهد شد که گزینه مذاکرات سیاسی با تهران به شکست منجر شود و درنتیجه، گزینه دیگر یعنی توسل به زور، تقویت گردد.


رییس جمهوری اسراییل به رییس شورای پارلمان اروپا گفت: «اگر وضعیت جاری ادامه یابد و کشورهای اروپایی همچنان شریک برنامه های ایران - به ویژه در عرصه صنعت نفت و گاز باشند - جمهوری اسلامی به درخواست های جهانی برای لغو طرح های هسته ای بی اعتنایی بیشتری کرده و ادامه این مسیر، خطرات جدی متوجه اسراییل و تمامی خاورمیانه خواهد کرد.»رییس جمهوری اسراییل هشدار داد که ادامه همکاری های گسترده کشورهای اروپایی با ایران موجب خواهد شد که گزینه مذاکرات سیاسی با تهران به شکست منجر شود و درنتیجه، گزینه دیگر توسل به زور، تقویت می گردد.

رییس جمهوری اسراییل، اتحادیه اروپا را «یک سپر دفاعی» برای نجات خاورمیانه از «خطرات ناشی از هسته ای شدن ایران» توصیف کرده و گفته است، اتحادیه اروپا باید هرچه بیشتر با ایالات متحده در برقراری تحریم ها علیه جمهوری اسلامی همگام شود.


ایران می گوید که برنامه هسته ای خود را تنها با اهداف صلح آمیز و برای تولید برق پیگیری می کند و خواهان ساخت بمب هسته ای نیست.


سرمایه گذاری اروپا در ایران


شیمون پرز مشخصا به قصد کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای سرمایه گذاری درطرح هایی که در مجموع بیش از ده میلیارد دلار خواهد بود، اشاره کرد و گفت، تفسیر رهبران ایران این است که اروپا با امضای این گونه قراردادها بر «قدرت و ثبات جمهوری اسلامی» مهر تایید می زند و درچنین شرایطی، به گفته شیمون پرز، این احتمال که دولتمردان تهران از برنامه های هسته ای خود دست بردارند، ضعیف تر خواهد شد.


تسیپی لیونی وزیر امور خارجه اسراییل نیز در دیدار با رییس شورای پارلمان اروپا از این که کشورهای اتحادیه اروپا هنوز عملا با ایالات متحده دربرقراری تحریم های گسترده علیه ایران همگام نشده اند، ابراز ناخرسندی کرده است.


وزیر امور خارجه اسراییل به رنه واندر لیندن، رییس شورای پارلمان اروپا گفته است، اگر دولت ها و کمپانی های اروپایی به سیاست های خود، مبنی بر سرمایه گذاری های کلان درطرح های نفتی و گازی ایران ادامه دهند، پارلمان اروپا و نیز پارلمان های کشورهای مختلف عضو اتحادیه اروپا باید مستقلا قوانینی برای خودداری از مراودات صنعتی، تجاری و بازرگانی با جمهوری اسلامی ایران وضع کنند.


قطعنامه سوم


هیاتی که همراه با رییس شورای پارلمان اروپا به اسراییل رفته است، با دیگر مقامات این کشور نیز درباره طرح های هسته ای ایران، درکنار مسائل مربوط به نزاع اسراییلی - فلسطینی و راه های کمک اروپا به پیشبرد صلح بین اسراییل و اعراب گفت و گو کرده است.


موضوع برنامه های هسته ای ایران، درروزهای اخیر درتمامی مذاکراتی که مقامات جهانی با بلندپایگان اسراییل داشته اند، به گستردگی مطرح شده است.


وزیر امورخارجه ژاپن درسفر به اسراییل، رهبران جمهوری آذربایجان در مذاکراتشان با وزیر امور استراتژیک اسراییل درسفر او به باکو، و نیز هیات هایی که ازسوی احزاب جمهوریخواه و دموکرات آمریکا به اسراییل سفر کرده بودند، دیدگاه های رهبران اسراییل را درباره راه های برقراری تحریم های گسترده تر علیه ایران شنیده اند.


اسراییل رایزنی با مقامات جهانی را درآستانه احتمال مطرح شدن پیش نویس قطعنامه سوم علیه ایران درشورای امنیت سازمان ملل شدت بخشیده اند.


XS
SM
MD
LG