لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۲۲

«برق تولیدی نیروگاه بوشهر آذرماه وارد مدار می شود»


وزیر نیرو اعلام کرد یک هزار مگاوات برق نیروگاه اتمی بوشهر در آذرماه وارد مدار می شود.

پرویز فتاح، وزیر نیرو جمهوری اسلامی روز دوشنبه چهارم تیر ماه اعلام کرد طبق وعده سازمان انرژی اتمی ایران یک هزار مگاوات برق نیروگاه اتمی بوشهر در آذرماه وارد مدار می شود.


آقای فتاح در گفت و گو با خبرنگاران به مناسبت دومین سالروز روی کار آمدن دولت نهم اعلام کرد که اگر این واحد نیروگاه اتمی وارد مدار برق کشور نشود، سال آینده در حوزه تامین برق بوشهر دچار مشکل جدی خواهد شد.


شرکت روسی اتم استروی اکسپورت که کار ساخت نيروگاه هسته ای بوشهر را برعهده دارد، اوايل سال جاری ميلادی اعلام کرد: به دليل اين که ايران در سال جديد پرداختی بابت نيروگاه بوشهر نداشته است، لذا تحويل آن به تاخير خواهد افتاد.


وزیر نیرو: طبق وعده سازمان انرژی اتمی ایران یک هزار مگاوات برق نیروگاه اتمی بوشهر در آذرماه وارد مدار می شود.

طبق برنامه زمان بندی قرار بود نيروگاه اتمی بوشهر در شهريور ماه (سپتامبر) سال جاری راه اندازی آزمايشی شود و در آبان ماه (نوامبر) مورد بهره برداری نهايی قرار گيرد اما اتم استروی اکسپورت اعلام کرد به دلیل «بروز مساله مالی و فنی» راه اندازی نیروگاه به تعویق می افتد.


ايران ادعای روسيه مبنی بر پرداخت نکردن هزينه ساخت نيروگاه اتمی بوشهر توسط تهران را رد کرده است و می گويد از ۱۰ اکتبر ۲۰۰۶ تا ۱۴ مارس ۲۰۰۷ بيش از ۷۵ ميليون دلار و پنج ميليارد و ۶۰۰ ميليون تومان به شرکت روسی پيمانکار نيروگاه اتمی بوشهر پرداخت کرده است.


هنوز مشخص نیست که آیا مشکلات میان طرف روسی با ایران حل و فصل شده است و تهران اطمینان پیدا کرده است که فاز اول این نیروگاه در سال جاری راه اندازی خواهد شد.


شرکت روسی سازنده نیروگاه بوشهر هنوز درباره خبر اعلام شده از سوی وزیر نیرو جمهوری اسلامی اظهار نظری نکرده است.


جامعه بین المللی نگران است که ایران از نیروگاه اتمی بوشهر برای ساخت سلاح هسته ای استفاده کند. ایران همواره اعلام کرده که هدف برنامه هسته ای این کشور تولید برق است.


اگر چه روسیه با ایران روابط نزدیکی دارد ولی این کشور از تحریم های محدود سازمان ملل علیه برنامه هسته ای ایران حمایت کرده است.


نیروگاه بوشهر قرار بود در سال ۱۹۹۹ افتتاح شود ولی بارها راه اندازی آن به تعویق افتاده است.


دعوت از بازرسان آژانس انرژی اتمی


در همین حال ملیسا فلمینگ، سخنگوی آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه گفت مقامات ایرانی از بازرسان آژانس دعوت کردند که برای رفع هر گونه شک و شبهه ای به تهران سفر کنند.


ملیسا فلمینگ: مقامات ایرانی از بازرسان آژانس دعوت کردند که برای رفع هر گونه شک و شبهه ای به تهران سفر کنند.

خانم فلمینگ افزود که علی لاریجانی، سرپرست گروه مذاکره کننده هسته ای ایران در ملاقات خود با محمد البرادعی، مدیر کل آژانس بین المللی اتمی از آژانس دعوت کرد تا هیاتی از آژانس را برای حل مسایل مهم مربوط به برنامه هسته ای ایران به تهران بفرستد.


آقای لاریجانی و محمد البرادعی روز جمعه با یکدیگر در وین ملاقات کردند. خانم فلمینگ گفت آژانس قصد دارد هر چه زودتر چنین هیاتی را به ایران بفرستد.


ایران پیش از این نیز بارها اعلام کرده بود که حاضر به همکاری با آژانس بین المللی اتمی است اما تاکنون این همکاری به مرحله عملی نرسیده است.


برخی از صاحبنظران این پیشنهاد ایران را گامی برای به تعویق انداختن تصویب قطعنامه ای جدید در شورای امنیت علیه برنامه هسته ای این کشور می دانند.


با این وجود یک دیپلمات که با مسایل هسته ای ایران آشنا است و خواست هویتش فاش نشود به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: این حرکت ایران، نخستین گام برای خروج از بن بست هسته ای است و دعوت از هیات آژانس انرژِی اتمی نشان می دهد، این بار ایرانی ها جدی هستند.


XS
SM
MD
LG