لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۲۳

واکنش اوباما به سخنان رامنی: رییس جمهوری باید به همه مردم خدمت کند


باراک اوباما در برنامه تلویزیونی دیوید لترمن به سخنان میت رامنی واکنش نشان داد.
باراک اوباما، ریيس جمهوری آمريکا، روز سه شنبه -۲۸ شهريور ماه- در نخستين واکنش خود به سخنان ميت رامنی که ویدئوی آن در سايت آمریکایی «مادر جونز» منتشر شده است، گفت: «اگر شما می خواهيد ریيس جمهور شويد، بايد به همه [مردم آمریکا] خدمت کنيد و نه فقط به برخی.»

انتشار یک فیلم ویدئویی از سخنان میت رامنی، کاندیدای حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری، در مورد رای دهندگان آمریکایی و فلسطینی ها، که هفته جاری در سایت لیبرال «مادر جونز» انتشار یافت، جنجال آفرین شده است.

میت رامنی در این فیلم می گويد: «۴۷ درصد از آمريکايی های طرفدار ریيس جمهوری [باراک اوباما] ماليات بر درآمد خود را پرداخت نمی کنند و وابسته به دولت هستند. به باور اين افراد، دولت مسؤوليت دارد که مراقب آنها باشد، خدمات درمانی برايشان مهيا کند، خوراک، مسکن و خلاصه همه چيز را در اختيارشان قرار دهد.»

نامزد جمهریخواهان برای رياست جمهوری تاکيد می کند که «چنين افرادی خود را قربانی [سيستم] می دانند.»
آقای اوباما در واکنش به این سخنان در برنامه دیوید لترمن در تلويزيون «سی بی اس» گفت: من به شما می توانم اين را بگويم که در سال ۲۰۰۸ زمانی که من در انتخابات رياست جمهوری پيروز شدم، ۴۷ درصد از مردم به جان مک کين رای دادند. آنها به من رای ندادند. در شب انتخابات گفتم اگر چه شما به من رای ندادید، من صدای شما را شنيده ام و تلاش خواهم کرد تا ریيس جمهور شما باشم.
اوباما افزود: «مردم زیادی در آمریکا نیستند که فکر می کنند قربانی هستند.»
وی گفت: «یکی از چیزهایی که من به عنوان رییس جمهور یاد گرفتم این است که شما نماینده تمامی کشور هستید.»

ميت رامنی در واکنش به انتشار اين فيلم، اواخر روز دوشنبه اعلام کرد که سخنان اين فيلم «با سليقه بيان نشده» است و در عين حال هيچ کدام از سخنانش را پس نگرفت.

در همین حال، «جيم مسينا»، مدير کارزار تبليغاتی باراک اوباما به سخنان ميت رامنی در فيلم لو رفته موضع گيری کرده و گفته که «دشوار است ریيس جمهوری همه آمريکايی ها بود اما نصف جمعيت را با لحنی تحقير آميز به شمار نياورد.»

چند نظر سنجی جديد ميت رامنی را در جايگاهی پايين تر از باراک اوباما نشان می دهند. قرار است دو نامزد، در ششم ماه نوامبر (۱۶ آبان ماه) در انتخابات سراسری بر سر تصاحب پست رياست جمهوری ايالات متحده با يکديگر به رقابت بپردازند.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG