لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸ تهران ۲۳:۵۹

آخرین تحولات انتخابات آمریکا: اوباما اندکی جلوتر از رامنی


بر اساس تازه‌ترین گمانه‌زنی‌های شبکه خبری ان‌بی‌سی و وال‌استریت جورنال، هم‌اینک در آستانه انتخابات بعدی ریاست‌جمهوری آمریکا باراک اوباما برای نخستین با در عرصه اقتصادی جلوتر از میت رامنی، نامزد جمهوری‌خواهان قرار گرفته، و در سه ایالت حساس و تعیین‌کننده اوهایو، فلوریدا و ویرجینیا نیز از وی جلوتر است.

تا آغاز رأی‌گیری زودرس در بعضی ایالات آمریکا کمتر از دو هفته، و تا رأی‌گیری سراسری در پنجاه و هفتمین انتخابات رئیس جمهوری آمریکا که روز ۶ ماه نوامبر برگزار خواهد شد تنها چند هفته باقی مانده‌است.

از سال ۱۹۶۴ به این سو رأی‌دهندگان آمریکایی از هر ایالت، به‌علاوه منطقه کلمبیا، ۵۳۸ نماینده را راهی کالج انتخاباتی می‌کنند. این گروه بعد از انتخابات ۶ نوامبر، در روز ۱۷ دسامبر گرد هم آمده و رئیس جمهور منتخب را رسماً معرفی می‌کنند. برنده انتخابات باید حداقل ۲۷۰ رای از اعضاء کالج انتخاباتی را بدست آورد.

روش انتخاب رئیس جمهور در آمریکا در ظاهر غیر مستقیم است، اما در باطن نقش کالج انتخاباتی تشریفاتی است. در موارد نادری که رای دو نامزد اصلی به یکدیگر نزدیک بوده، برنده نهایی انتخابات در مجموع رای کمتری از نامزد بازنده داشته ولی آراء بیشتری را از ایالات بدست آورده‌است.

در انتخابات ۶ نوامبر سال جاری، میت رامنی فرماندار پیشین ایالت ماساچوست و نامزد حزب جمهوری‌خواه رقیب اصلی باراک اوباما است. دو داوطلب دیگر به نام‌های گری جانسون، فرماندار سابق نیومکزیکو از سوی حزبی به نام لیبرال، و جیل استین از سوی حزب سبز‌ها نیز در انتخابات حضور خواهند داشت.

همزمان با انتخابات ریاست‌جمهوری یک سوم از نمایندگان سنا (۳۳ ایالت درجه یک) و نمایندگان کنگره نیز انتخاب می‌شوند.

اقتصاد و سیاست خارجی

از زمان معرفی میت رامنی به عنوان نامزد رسمی جمهوری‌خواهان تاکنون، رأی‌دهندگان آمریکایی در عرصه اقتصاد وی را به باراک اباما ترجیح می‌دادند. رکود اقتصادی و افزایش بیکاری و تحقق نیافتن وعده‌های اوباما برای افزایش فرصت‌های شغلی در آمریکا، و بخصوص ادامه روند افزایش قرضه‌های دولتی از جمله مهمترین دلایل ترجیح دادن رامنی بر اوباما بود.

تازه‌ترین گمانه‌زنی‌های انتخاباتی حاکی است که در زمینه سیاست خارجی نیز رأی‌دهندگان آمریکایی اوباما را (با فاصله‌ای اندک) بر میت رامنی ترجیح می‌دهند.

واکنش سریع میت رامنی به رویدادهای اخیر کنسولگری آمریکا در بنغازی را که به کشته شدن کریس استیونز سفیر واشینگتن در طرابلس و سه همکار او انجامید، پاره‌ای رسانه‌های آمریکایی عجولانه خواندند.

اوباما در این مورد رامنی را به «شلیک کردن قبل از هدف‌گیری» متهم کرد. دو روز بعد از رخداد بنغازی، گمانه‌زنی‌های صورت گرفته در سه ایالت اوهایو، فلوریدا و ویرجینیا نشان می‌داد که اوباما از رامنی جلوتر است.

جورج بوش در دور دوم انتخابات و اوباما در سال ۲۰۰۸ در هر سه ایالت یاد شده به پیروزی رسیدند. از این لحاظ پیروزی نهایی برای راه یافتن به کاخ سفید در انتخابات ششم نوامبر به پیروزی در سه ایالت یاد شده نسبت داده می‌شود.

اگرچه فاصله دو رقیب اصلی انتخاباتی سال جاری از یکدیگر نسبتا اندک است، ولی به دلیل برگزار شدن کنوانسیون هر دو حزب، فرصت‌های محدودی برای تغییر تعیین‌کننده نظر رأی‌دهندگان باقی مانده‌است. شاید تنها رویداد تأثیرگذار را بتوان به تحولات غیر قابل پیش‌بینی در عرصه مناسبات خارجی و یا یک جنگ احتمالی منطقه‌ای نسبت داد.

نسبت آراء

تازه‌ترین گمانه‌زنی‌ها حاکی است که نزد گروهی که احتمال رای دادن آنها بیشتر است، اوباما از ۴۹ و رامنی از ۴۶ درصد حمایت رأی‌دهندگان برخوردارند. البته ضریب خطای این گمانه‌زنی‌ها نیز در همین حدود است.

پیش از بروز رویداد بنغازی و انتشار گزارش‌های کشته شدن سفیر آمریکا، در پاسخ به این پرسش که چه کسی سیاست خارجی آمریکا را بهتر هدایت خواهد کرد، برتری اوباما ۱۰ درصد بیشتر از رامنی بود.

بر اساس یک گمانه‌زنی از سوی شبکه خبری سی‌بی‌اس و نیویورک تایمز، میزان محبوبیت اوباما در مقام رئیس جمهور، از زمان کشتن بن لادن در پاکستان در ماه مه سال ۲۰۱۱، اینک برای نخستین بار به ۵۱ درصد رسیده‌است.

در عین حال هنوز اکثریت رأی‌دهندگان احتمالی، از شیوه اداره اقتصاد ملی توسط دولت اوباما ناراضی‌اند. از هر ۱۰ رأی‌دهنده بالقوه، ۷ نفر معتقدند که وضعیت اقتصادی آمریکا بد و یا بسیار بد است.

۵۴ درصد از رأی‌دهندگان اعتقاد دارند که اقتصاد در مسیر نامناسبی قرار دارد و تنها ۴۰ درصد معتقدند که اقتصاد آمریکا در مسیر درستی است.

با این وجود اوباما همچنان نزد زن‌های رأی‌دهنده ۱۲ درصد از میت رامنی جلوتر است. میت رامنی نیز نزد مردان رأی‌دهنده ۸ درصد از اوباما جلوتر است.

میزان حمایت رأی‌دهندگان مستقل و غیر وابسته به یکی از دو حزب بزرگ از اوباما، در سال ۲۰۰۸ حدود ۸ درصد بیش از از رقیب او سناتور جان مک‌کین بود. در حال حاضر حمایت این گروه از میت رامنی ۶ درصد بیشتر از اوباما است.

ناامیدی

گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که ۴۵ درصد از مردم آمریکا نسل بعدی را در وضعیت بدتری نسبت به شرایط زندگی خود می‌بینند، در حالی که تنها ۳۱ درصد بر این باورند که وضعیت نسل بعد بهتر خواهد بود.

بعد از برگزاری کنوانسیون حزب دمکرات در هفته گذشته، گمانه‌زنی‌ها حاکی از برتری ۵۱ درصدی اوباما و جو بایدن به عنوان رئیس جمهور و معاون رئیس جمهور، نسبت به ۴۳ درصد حمایت رأی‌دهندگان از میت رامنی و پل رایان بود.

عامل دیگری که نشان‌دهنده شانس بیشتر اوباما برای پیروزی احتمالی در انتخابات ماه نوامبر است، نسبت علاقه شخصی طرفداران رئیس جمهور از او است.

در حالی که ۶۲ درصد از طرفداران اوباما به خاطر علاقه شخصی به او رای می‌دهند و تنها ۳۰ درصد بخاطر مخالف بودن با رامنی، ۵۰ درصد از طرفداران رامنی بخاطر علاقه شخصی به او رای می‌دهند و ۳۹ درصد بخاطر مخالفت با اوباما.

در حالی که تنها کمتر از هشت هفته به تاریخ برگزاری بااهمیت‌ترین انتخابات و انتخاب قدرتمندترین سیاستمدار جهان باقی مانده، تنها ۵ درصد از رأی‌دهندگان آمریکایی هنوز در مورد تشخیص نهایی خود به تصمیم قطعی نرسیده‌اند. از این لحاظ راه اوباما در وضعیت موجود برای بدست آوردن ۲۷۰ رای در کالج انتخاباتی و دست یافتن دوباره به کاخ سفید به عنوان پنجاه و هفتمین رئیس جمهور آمریکا هموارتر از میت رامنی به‌نظر می‌رسد.

دیدن نظرات (۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG