لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۵:۱۵

توافق ایران و روسیه برای همکاری گسترده انرژی


پيش از اين نيز شرکت گازپروم، همراه با توتال فرانسه و پتروناس مالزی در احداث فازهای ۲ و ۳ از ميدان گازی پارس جنوبی سرمايه گذاری کرده اند؛ پروژه ای که ارزش آن در حدود دو ميليارد دلار برآورد می شود.(عکس: AFP)

غلامحسین نوذری وزیر نفت ایران روز چهارشنبه اعلام کرد که شرکت گاز پروم روسیه و ایران شرکت مشترک برای استخراج و توليد نفت و گاز ایجاد می کنند.


شرکت گاز پروم روسيه، بزرگترين توليد کننده گاز دنيا، نیز، روز سه شنبه، اعلام کرد که با مقامات ايرانی در مورد چند پروژه مهم استخراج و توليد نفت و گاز در اين کشور، به توافق رسيده است.


گاز پروم روسيه که تحت کنترل دولت اين کشور است با انتشار بيانيه ای اعلام کرد که قراردادی با ايران پس از ديدار غلامحسين نوذری، وزير نفت ايران و آلکسی ميلر، مدير گاز پروم به امضا رسيده است.


اين شرکت اعلام کرده است که طرفين موافقت کرده اند که با همکاری يکديگر دو يا سه بلوک را در ميدان گاز پارس جنوبی گسترش دهند.


آقای نوذری روز چهارشنبه در این مورد به خبرگزاری فارس گفت: «از دو ماه پيش ریيس هيات مديره شركت گازپروم روسيه را برای سفر به تهران دعوت كرده بوديم كه روز گذشته در صدر هياتی به ايران آمدند.»


وزیر نفت ایران در مورد دیدار روز سه شنبه با مدیر گاز پروم افزود: «مهم‌ ترين محور صحبت ها، تشكيل شركت مشترک برای كار در ايران، روسيه و كشورهای ثالث بود كه كليات تشكيل اين شركت مورد توافق قرار گرفت.»


پيش از اين نيز شرکت گازپروم، همراه با توتال فرانسه و پتروناس مالزی در احداث فازهای ۲ و ۳ از ميدان گازی پارس جنوبی سرمايه گذاری کرده اند؛ پروژه ای که ارزش آن در حدود دو ميليارد دلار برآورد می شود.


مجموع سرمايه گذاری روسيه در ايران بين سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۷ ميلادی بنا بر محاسبه مرکز مطالعاتی امريکن انترپرايز، در حدود چهار ميليارد دلار تخمين زده می شود؛ مساله ای که مورد اعتراض ايالات متحده آمريکا و متحدانش قرار دارد.

مجموع سرمايه گذاری روسيه در ايران بين سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۷ ميلادی بنا بر محاسبه مرکز مطالعاتی امريکن انترپرايز، در حدود چهار ميليارد دلار تخمين زده می شود؛ مساله ای که مورد اعتراض ايالات متحده آمريکا و متحدانش قرار دارد.


غرب که به اهداف برنامه اتمی تهران با تردید می نگرد، و آن را پوششی برای دستیابی به سلاح اتمی می پندارد، خواهان هرچه محدودتر شدن روابط تجاری با جمهوری اسلامی است.


کشورهای غربی، این محدودیت ها را با هدف متقاعد کردن تهران به تعلیق غنی سازی اورانیوم اعمال می کند؛ مساله ای که تا حدی در دو قطعنامه پیشین شورای امنیت و تصمیمات مستقل آمریکا و اتحادیه اروپا بازتاب داشته است.


محدود شدن مبادلات بانکی با ایران از این جمله است.


ایران اما با تاکید بر این که برنامه اتمی اش اهداف صلح آمیز را دنبال می کند، از توقف برنامه هسته ای سر باز زده است.


روسیه که با ایران روابط تجاری گسترده دارد، با اعمال تحریم های بیشتر بر جمهوری اسلامی مخالفت کرده است.همکاری کشورهای دارای ذخایر عظیم گاز


وزارت نفت ايران پیشتر اعلام کرده بود که گاز پروم با شرکت ملی نفت ايران در جهت گسترش و مدرنيزه کردن شبکه گاز ايران همکاری می کنند و سعی خواهد کرد امکانات انتقال گاز کشور را افزايش دهد.گاز پروم با توليد ۵۵۰ ميليارد متر مکعب گاز در سال حدود يک چهارم گاز مورد نياز اروپا را تامين می کند.

جمهوری اسلامی ايران، پس از روسيه دارای دومين ذخيره گازی جهان است و در سال های گذشته تلاش کرده است تا با سرمايه گذاری در پروژه پارس جنوبی در عسلويه علاوه بر تامين نيازهای داخلی، بازارهای اروپا و شبه قاره هند را هدف قرار دهد.


ولی به دليل تحريم های بين المللی ناشی از بحران هسته ای جمهوری اسلامی و عدم سرمايه گذاری شرکت های خارجی در بخش نفت و گاز اين کشور، توسعه اين بخش حياتی از اقتصاد ايران راکد مانده است.


در ماه ژانويه سال جاری شرکت بين المللی شل که در پروژه پارس جنوبی فعاليت می کرد تمام سرمايه گذاری های خود در اين منطقه را تا سال آينده به حال تعليق درآورد.


ميدان گاز پارس جنوبی قرار است در ۲۴ فاز تا سال ۲۰۱۴ تکميل شود و روزانه ۷۵۱ ميليون متر مکعب گاز توليد کند.


گاز پروم با توليد ۵۵۰ ميليارد متر مکعب گاز در سال حدود يک چهارم گاز مورد نياز اروپا را تامين می کند. توليد گاز ايران حدود ۱۰۰ ميليارد متر مکعب در سال است.


توافق یاد شده در حالی صورت گرفته است که تهران مسکو را به تشکیل یک اپک گازی متشکل از کشورهای صادر کننده گاز فراخوانده است؛ مساله ای که نگرانی و اعتراض کشورهای مصرف کننده گاز را به دنبال داشت.


روسیه اگرچه ایده تشکیل چنین سازمان منسجمی را رد کرده، اما خواهان همکاری بیشتر میان کشورهای تولید کننده گاز شده است.


XS
SM
MD
LG