لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۹ تهران ۱۲:۲۸

ایران صدور گاز به ترکیه را از سرگرفت


ايران اعلام کرد که برای دومين بار که در سال جاری صادرات گاز به ترکيه را قطع کرده بود، اين صادرات را از نيمه شب جمعه از سرگرفته است.

ايران اعلام کرد که برای دومين بار که در سال جاری صادرات گاز به ترکيه را قطع کرده بود، اين صادرات را از نيمه شب جمعه از سرگرفته است.


يک مقام ارشد در امور انرژی که نامش فاش نشده به خبرگزاری رويترز گفت که در حال حاضر، صادرات گاز ايران به ترکيه در جريان است.


خبرگزاری فارس نيز به نقل از پرس تی وی – تلويزيون دولتی ايران به زبان انگليسی - از آغاز مجدد صادرات گاز به ترکيه خبر داد.


پيش از اين حملی گولر، وزير انرژی ترکيه در جمع خبرنگاران رسانه های محلی اعلام کرده بود که ايران از روز جمعه ۱۹ بهمن ماه، بار ديگر صادرات گاز به ترکيه را متوقف کرده است.


مقامات ايران مشکلات فنی را دليل قطع مجدد صادرات گاز اعلام کرده اند. غلامرضا باقری مقدم، سرپرست سفارت ايران در آنکارا با اعلام اينکه ديل قطع گاز بروز مشکلات فنی است تاکيد کرده بود که برای حل مشکلات در اين زمينه به زمان نياز داريم.


صادرات گاز ايران به ترکيه برای نخستین بار در سال جاری در روز ۷ ژانويه، همزمان با گسترش موج سرمايی که در ۵۰ سال گذشته «بی سابقه» خوانده شده و همچنين قطع واردات گاز از ترکمنستان، قطع شد.


۲۰ روز بعد دوباره صادرات از سر گرفته شد تا آنکه روز جمعه ۸ فوريه برای دومين بار در دو ماه گذشته صادرات گاز قطع شد.


بازگشت بحران گاز به ايران


روز شنبه، محمد احمديان معاون وزير نيرو در امور انرژی در گفت و گو با خبر گزاری فارس بار ديگر از کمبود گاز در کشور خبر داد.


روز شنبه، محمد احمديان معاون وزير نيرو در امور انرژی در گفت و گو با خبر گزاری فارس بار ديگر از کمبود گاز در کشور خبر داد.

او گفت که به دليل کاهش دوباره دمای هوا در ايران و در اولويت بودن تامين گاز منازل مسکونی، دولت بخشی از گاز مورد نياز نيروگاه ها را به مصار ف خانگی اختصاص داده است.


به گفته او روزانه ۱۰ ميليون متر مکعب گاز از سهميه نيروگاه ها کسر و به شهرها اختصاص يافته است.


اين در حالی است که پس از قطعی گسترده گاز در نيمه اول دی ماه، مدير عامل شرکت ملی گاز ايران دو بار اعلام کرد که مشکل تامين گاز منازل به طول کامل رفع شده است.


سيد رضا کسايی زاده در ۱۴ و ۲۹ بهمن ماه خبر داده بود که مشکل قطع گاز و افت فشار به طور کامل رفع شده است.


افزايش بی سابقه مصرف گاز در ايران


ايران که با در اختيار داشتن حدود ۱۶ درصد ذخاير گاز جهان در رتبه بندی ميزان گاز در مقام دوم، پس از روسيه قرار دارد، در زمستان امسال دچار جهش بی سابقه مصرف گاز در کشور شد.


در سه ماه گذشته رکورد مصرف گاز در ايران چندين بار شکسته شده است. بر اساس آمارهای رسمی شرکت ملی گاز ايران در تاريخ ۲۱ آذر ماه، مصرف گاز از مرز ۴۲۲ ميليون مترمکعب در روز گذشت.


اما با آغاز سرمای کم سابقه، اين رکورد باز هم شکسته شد. به گزارش ايسنا در تاريخ ۲۲ دی ماه وزير نفت ايران اعلام کرد که مصرف گاز در ايران در تاريخ ۲۱ دی ماه از ۲۶۰ ميليون متر مکعب در روز گذشته است که نسبت به سال گذشته حدود ۹۰ ميليون متر مکعب رشد کرده بود.


او اين ميزان مصرف گاز را در تاريخ صنعت نفت ايران «بيسابقه» خواند.


در همان زمان، اکبر ترکان، معاون برنامه ريزی وزير نفت در مصاحبه با فارس ضمن آنکه از مصرف «غير منطقی و بيش از حد» انرژی در ايران انتقاد کرد، اعلام کرد که مصرف گاز ايران با مصرف گاز در کل اتحاديه اروپا برابر است.


XS
SM
MD
LG