لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۱۴:۱۵

ایران، به دنبال سوخت برای دومین نیروگاه هسته ای


ایران هنوز نتواسته است نخستین نیروگاه هسته ای خود را راه اندازی کند. عکس از AFP

سفير ايران در مسکو در يک کنفرانس خبری در اين شهر اعلام کرد که ايران ساخت دومين نيروگاه هسته ای خود را در نزديکی مرزش با عراق آغاز کرده است.


خبرگزاری ايتارتاس به نقل از غلامرضا انصاری، سفير ايران و روسيه نوشته است که ساخت اين نيروگاه در منطقه دارخوين واقع در جنوب غرب استان خوزستان، آغاز شده است.


ايران اعلام کرده است که قصد دارد در اين محل يک نيروگاه برق ۳۶۰ مگاواتی بسازد.


به گزارش ايتارتاس، آقای انصاری در اين کنفرانس خبری افزود: «اکنون بايد به فکر تامين سوخت اين نيروگاه [هسته ای] باشيم.» سخنگوی سفارت ايران در مسکو هم اين نظر سفير را تاييد کرده است.


آمريکا و متحدان اروپايی اش، پيش از اين بارها ابراز نگرانی کرده اند که برنامه هسته ای ايران، برای ساخت سلاح هسته ای به کار رود.


اين کشور که رهبری جريانی را که قصد دارد از طريق سازمان ملل برنامه هسته ای تهران را محدود کند بر عهده دارد، اعلام کرده است که دليلی برای ساخت دومين نيروگاه اتمی در ايران نمی بيند.


نيکلاس برنز در مصاحبه با خبرگزاری رويترز در اين باره گفته است: «ما به هيچ وجه ايران را نيازمند ساخت يک نيروگاه هستهای ديگرنمی بينيم.»


برنز همچنين گفته است که آزمايش پرتاب موشک ايران در روز دوشنبه و گزارش های رسانه ها در هفته گذشته از آغاز به کارگيری سانتريفوژ پيشرفته، «به شدت ناراحت کننده» است و لزوم تصويب قطعنامه سوم شورای امنيت عليه ايران را تقويت می کند.ايران که اولين نيروگاه اتمی خود را در جنوب بوشهر برپا کرده، اعلام کرده است که اين نيروگاه تا پايان سال جاری ميلادی به طور آزمايشی آغاز به کار خواهد کرد. روسيه آخرين محموله سوخت مورد نياز برای راه اندازی نيروگاه بوشهر را ماه گذشته به ايران تحويل داد.

ايران که اولين نيروگاه اتمی خود را در جنوب بوشهر برپا کرده، اعلام کرده است که اين نيروگاه تا پايان سال جاری ميلادی به طور آزمايشی آغاز به کار خواهد کرد. روسيه آخرين محموله سوخت مورد نياز برای راه اندازی نيروگاه بوشهر را ماه گذشته به ايران تحويل داد.

ايران به عنوان چهارمين توليد کننده نفت خام جهان می گويد که قصد دارد با توليد برق از طريق فناوری هسته ای، نفت و گاز بيشتری صادر کند.


ايران قصد دارد ساخت دومين نيروگاه هسته ای خود را تا سال ۲۰۲۰ ميلادی به پايان برساند. اين نيروگاه بخشی از برنامه شبکه نيروگاه های هسته ای است که با ظرفيت توليد ۲۰ هزار مگاوات برق قرار است نياز رو به افزايش داخل کشور را تامين کند.


آژانس بين الملی اتمی، در گزارش پيشين خود به پروژه دارخوين اشاره کرده بود. اما ايران سال گذشته در اعتراض به تصويب اعمال تحريم ها در شورای امنيت سازمان ملل، دسترسی بازرسان آژانس به تاسيسات هسته ای را محدود و ارائه اطلاعات ساخت نيروگاه ها را به اژانس متوقف کرد.


هنوز روشن نيست که آيا ايران چنين محدوديت هايی را برای تاسيسات دارخوين درنظر خواهد گرفت يا نه. اين موضوع يکی از محورهای گزارش بعدی آژانس از برنامه های هسته ای ايران خواهد بود که حدود بيستم فوريه آماده خواهد شد.


سفير ايران در مسکو همچنين در پاسخ به سئوالات درباره نگرانی های روسيه از آزمايش موشک «سفير» گفت که تهران تلاش ميکند تا اين نگرانی ها را کاهش دهد.


الکساندر لوسيوکف معاون وزير امور خارجه روسيه در هفته جاری گفته بود که آزمايش موشکی ايران «سوء ظن» به ماهيت برنامه اتمی ايران را افزايش داده است.


سفير ايران در روسيه گفت: «ما برای دوستانمان روشن ميکنيم که به دنبال اهداف نظامی نيستيم و آزمايش تنها مربوط به تحقيقات فضايی ما است.»


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG