لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۳۸

بررسی طرح «زمین در برابر صلح» توسط اسراییل


آقای اولمرت روز يکشنبه به کابينه اسرایيل گفت که پيشرفت های مثبتی در ميان کشورهای ميانه رو عرب صورت گرفته است.

اهود اولمرت، نخست وزير اسرایيل، روز يکشنبه،۱۱ مارس گفت که وی آماده است تا به صورت خيلی جدی «طرح زمين در مقابل صلح» سال ۲۰۰۲ عربستان سعودی را، بررسی کند.


پيشنهاد عربستان سعودی در ابتدا پنج سال پيش مطرح شد. طبق طرح «زمين در مقابل صلح»، اسراييل بايد از مناطق اشغال شده که در سال ۱۹۶۷پس از جنگ با کشورهای عربی تصرف کرده، عقب نشينی کند و در مقابل، کشورهای عربی، اسراييل را به رسميت خواهند شناخت.


اتحاديه کشورهای عرب اواخر ماه مارس در کنفرانسی در رياض، پایتخت عربستان سعودی، اين طرح را مورد بحث قرار می دهند.


به گزارش آسوشيتدپرس، عربستان سعودی از کشورهای منطقه نيز خواسته تا از اين طرح صلح پشتيبانی کنند. بسياری از اين کشورها تاکنون حمايت خود از اين طرح را اعلام کرده اند.


آقای اولمرت روز يکشنبه به کابينه اسرایيل گفت که پيشرفت های مثبتی در ميان کشورهای ميانه رو عرب صورت گرفته است.


وی گفت « ما بيش از يکبار اعلام کرديم که طرح عربستان سعودی را با جديت دنبال می کنيم و تغييری در موضع گيری خود در اين مورد نداديم.»


وی افزود که اين طرح شامل نکات مثبتی است و مورد بررسی قرار گرفتن آنها شايد موجب شود که فرصت های مذاکره بين اسرایيل و دولت فلسطين بهبود يابد.


طرح عربستان سعودی زمانی مطرح می شود که بسياری از کشورهای عربی از افزايش تنش در منطقه نگرانند. اين کشورها هر گونه پيشرفت برای حل مساله فلسطين-اسرایيل را راهی برای کاهش اين تنش ها و جلوگيری از نفوذ رو به افزايش ايران می دانند.


اسرایيل در گذشته در مقابل هر گونه پيشنهادی برای عقب نشينی از اورشليم شرقی و کرانه غربی که در سال ۱۹۶۷ به تصرف در آورده مقاومت کرده است.


در گذشته اسرایيل با حق برگشتن صدها هزار پناهنده فلسطينی که در طرح عربستان سعودی مطرح شده، مخالفت کرده است.


علی رغم اختلافاتی که اسرایيل با کشورهای عربی و طرح عربستان سعودی دارد، اين کشور می خواهد با بهبود بخشيدن به روابطش با کشورهای ميانه روی عرب از نفوذ ايران و جنبش های راديکال اسلامی مانند حزب الله و حماس جلوگيری کند.


XS
SM
MD
LG