لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ تهران ۱۳:۴۴


مقامات نظامی پاکستان روز چهارشنبه یازده ژوئیه اعلام کردند که مسجد لال از وجود شبه نظامی ها «پاکسازی» شده است.


ژنرال وحید ارشد سخنگوی ارتش پاکستان در مصاحبه ای تلفنی با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که مرحله اول عملیات به پایان رسیده است. وی افزود دیگر شبه نظامی درون مسجد وجود ندارد.


وی افزود که وجود مین و سلاح های دیگر درون مسجد هنوز می تواند زندگی افراد را به خطر بیاندازد و ارتش مشغول پاکسازی است.


بیش از ۸۰ نفر در درگیری بین نیروهای ارتش پاکستان و شبه نظامیان اسلام گرا که در مسجد لال سنگر گرفته اند، کشته شده اند.بیش از ۸۰ نفر در درگیری بین نیروهای ارتش پاکستان و شبه نظامیان اسلام گرا که در مسجد لال سنگر گرفته اند، کشته شده اند.

نیروهای ارتش پاکستان صبح روز سه شنبه پس از آنکه مذاکرات بین مقامات پاکستانی و عبدالرشید غازی، روحانی تندرو و رهیر شورشیان، ناموفق ماند به مسجد لال حمله کردند.


سخنگوی وزارت کشور پاکستان روز سه شنبه اعلام کرد که عبدالرشید غازی، روحانی تندرو و رهبر شبه نظامیان مسجد لال در اسلام آباد کشته شده است.


خبرگزاری فرانسه، از قول مقامات پاکستانی خبر داد که «عبدالرشید غازی در حالی که همراه چهار یا پنج نفر از همراهان خود می خواست تسلیم مقامات پاکستانی شود، بر اثر شلیک شبه نظامیان کشته شده است.»


حمله به مسجد لال هفته پیش و پس از حمله طلاب این مسجد به یک پست پلیس اتفاق افتاد.


حمایت و انتقاد از مشرف


در افغانستان منصور دادولا، یکی از رهبران طالبان اعلام کرد که مسلمانان باید دست به عملیات انتحاری علیه نیروهای امنیتی پاکستان بزنند.


روز سه شنبه، صدها نفر از مردم پاکستان نیز در تظاهراتی با شعار «مر گ بر مشرف» در شهر پیشاور شرکت کردند.


در مقابل، بسیاری از روزنامه های پاکستان از تصمیم رییس جمهوری اين کشور برای حمله به مسجد لال حمایت کردند و در مقالاتی در روز چهارشنبه نوشتند که پرویز مشرف انتخاب دیگری در مقابل شبه نظامیان مسجد لال نداشته است.


وزارت امور خارجه آمریکا نیز از تصمیم مقامات پاکستانی برای حمله به شبه نظامیان پشتیبانی کرد و گفت که ارتش پاکستان چند بار پیش از حمله به شبه نظامیان هشدار داد، ولی آنها توجهی به اين هشدارها نکردند.XS
SM
MD
LG