لینک‌های قابلیت دسترسی

جمعه ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۱۲:۱۳

«عملیات پاکسازی مسجد لال رو به پایان است»


سخنگوی ارتش پاکستان: عملیات ارتش علیه شبه نظامیان وارد مرحله پایانی خود شده است.

مقامات نظامی پاکستان روز چهارشنبه، یازدهم ژوئیه اعلام کردند که «عملیات پاکسازی» مسجد لال در اسلام آباد رو به پایان است.


ژنرال وحید ارشاد، سخنگوی ارتش پاکستان اعلام کرد که عملیات ارتش علیه شبه نظامیان وارد مرحله پایانی خود شده است.


وی افزود:«شورشیان فقط در یک یا دو مکان درمحوطه مسجد لال به مقاومت خود ادامه می دهند.»


ارتش پاکستان به خبرنگاران گفته است خود را تا چند ساعت دیگر برای وارد شدن به محوطه مسجد آماده کنند چرا که بزودی عملیات نظامی به پایان خواهد رسید.


بیش از ۸۰ نفر تاکنون در در گیری بین نیروهای ارتش پاکستان و شبه نظامیان اسلام گرا که در مسجد لال سنگر گرفته اند، کشته شدند.

به گزارش آسوشیتدپرس، ۳۰ ساعت پس از حمله نیروهای پاکستانی به مسجد لال، همچنان صدای شلیک گلوله و انفجار از داخل محوطه این مسجد به گوش می رسد.


تاکنون بیش از ۸۰ نفر در درگیری بین نیروهای ارتش پاکستان و شبه نظامیان اسلام گرا که در مسجد لال سنگر گرفته اند، کشته شده اند.


نیروهای ارتش پاکستان صبح روز سه شنبه پس از آنکه مذاکرات بین مقامات پاکستانی و عبدالرشید غازی، روحانی تندرو و رهیر شورشیان، ناموفق ماند به مسجد لال حمله کردند.


سخنگوی وزارت کشور پاکستان روز سه شنبه اعلام کرد که عبدالرشید غازی، روحانی تندرو و رهبر شبه نظامیان مسجد لال در اسلام آباد کشته شده است.


خبرگزاری فرانسه، از قول مقامات پاکستانی خبر داد که «عبدالرشید غازی در حالی که همراه چهار یا پنج نفر از همراهان خود می خواست تسلیم مقامات پاکستانی شود، بر اثر شلیک شبه نظامیان کشته شده است.»


حمله به مسجد لال هفته پیش و پس از حمله طلاب این مسجد به یک پست پلیس اتفاق افتاد.


حمایت و انتقاد از مشرف


در افغانستان منصور دادولا، یکی از رهبران طالبان اعلام کرد که مسلمانان باید دست به عملیات انتحاری علیه نیروهای امنیتی پاکستان بزنند.


روز سه شنبه، صدها نفر از مردم پاکستان نیز در تظاهراتی با شعار «مر گ بر مشرف» در شهر پیشاور شرکت کردند.


در مقابل، بسیاری از روزنامه های پاکستان از تصمیم رییس جمهوری اين کشور برای حمله به مسجد لال حمایت کردند و در مقالاتی در روز چهارشنبه نوشتند که پرویز مشرف انتخاب دیگری در مقابل شبه نظامیان مسجد لال نداشته است.


وزارت امور خارجه آمریکا نیز از تصمیم مقامات پاکستانی برای حمله به شبه نظامیان پشتیبانی کرد و گفت که ارتش پاکستان چند بار پیش از حمله به شبه نظامیان هشدار داد، ولی آنها توجهی به اين هشدارها نکردند.


XS
SM
MD
LG