لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۹ تهران ۱۴:۴۱

«سفير پاکستان در افغانستان در اسارت طالبان است»


طارق عزيزالدين، سفير پاکستان در افغانستان در يک نوار ويديويی ظاهر شد. عکس از خبرگزاری (AFP)

طارق عزيزالدين، سفير پاکستان در افغانستان که در ماه فوريه گذشته ناپديد شده است، در يک نوار ويديويی ظاهر شد و گفت که طالبان او را اسير کرده اند.


در اين نوار که از تلويزيون «العربيه» پخش شد، آقای عزيزالدين در محاصره ستيزه جويان مسلح ديده می شد. وی گفت که از بيماری رنج می برد و از دولت پاکستان خواست تا تقاضاهای های طالبان را برآورده کند.


طارق عزيرالدين در اين نوار ويديويی می گويد که مدت ۲۷ روز است که وی، محافظ و راننده اش، ۲۷ روز است که در اسارت هستند و با آنها با احترام رفته است.


آقای عزيزالدين خطاب به معاون وزير امور خارجه پاکستان، سفيران اين کشور در ايران و پاکستان و برادرش گفت: «من از آنها می خواهم که هر چه در توان دارند برای نجات زندگی ما انجام دهند و درخواست های مجاهدين طالبان را برآورده سازند.»


محمد صادق، سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان اعلام کرد که در اين نوار چهار دقيقه و ۳۰ ثانيه ای هيچ درخواستی مطرح نشده است و دولت اين کشور اطلاعی از درخواست طالبان ندارد.


وی همچنين در مورد اين نوار ويديويی گفت: « ما در موقعيتی نيستيم که مطمئن شويم که طالبان او را به اسارت گرفته است.»


این در حالی است که به گزارش رویترز، يکی از مقامات ارشد دولت پاکستان اعلام کرده است که آقای عزير الدين در اسارت شبه نظاميانی است که خواستار آزادی همکارانشان است که در زندان هستند.


آقای عزيزالدين در ۱۱ فوريه در راه سفر به افغانستان در منطقه مرزی «خيبر» در شمال غرب پاکستان ناپديد شد.


قاچاقچيان و گروه های تبهکار در منطقه خيبر فعاليت زيادی دارند ولی تاکنون شبه نظاميان طالبان و يا گروه القاعده چندان فعال نبوده اند.


بر پايه شماری از گزارش ها ، طالبان ، طارق عزيزالدين را ربوده، و خواهان آزادی ملا منصور دادالله از فرماندهان طالبان شده اند. گفته می شود که ملا منصور دادالله در زد و خورد با نيروهای ارتش پاکستان به اسارت درآمد.


XS
SM
MD
LG