لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۱:۲۸

وزیر دفاع آمریکا: اسرائیل به طور روزافزونی منزوی می‌شود


لئون پانتا، وزير دفاع ايالات متحده آمريکا، روز يکشنبه گفت که اسرائیل به طور روزافزونی در خاورمیانه منزوی می‌شود و از رهبران این کشور خواست تا گفت و گو با طرف های فلسطينی‌ را آغاز کنند.

به گزارش شبکه خبری الجزیره، وزير دفاع آمريکا گفت وی مطمئن است که اسرائيل برتری نظامی خود را در منطقه حفظ می کند «اما پرسش اين است که آيا حفظ برتری نظامی کافی است زمانی که اين کشور خود را بيش از پيش از نظر ديپلماتيک منزوی می کند.»

وزیر دفاع آمریکا در عين حال به رهبران اسرائيل توصيه کرد که در پی ترميم روابط خود با مصر و ترکيه برآيند.

وزير دفاع آمريکا که در آستانه سفر به اسرائيل با خبرنگاران سخن می‌گفت، در مورد امنيت کشور اسرائیل نیز گفت: «امنيت واقعی علاوه بر تلاش‌های مجدانه جهت استحکام قدرت نظامی، از طريق تلاش‌های جدی ديپلماتيک حاصل می‌شود.»

آقای پانتا در اين هفته پيش از شرکت در اجلاس وزرای دفاع کشورهای عضو سازمان پيمان آتلانتيک شمالی، ناتو، با رهبران اسرائيل و تشکيلات خودگردان فلسطين ديدار و گفتگو خواهد کرد.

وزير دفاع آمريکا روز یکشنبه گفت که در این دیدارها از طرفين خواهد خواست به ميز مذاکره بازگردند.


لئون پانتا پس از اسرائیل و کرانه باختری، به مصر سفر خواهد کرد.

دولت اسرائیل درخواست‌های مطرح شده از سوی «کوارتت»، کمیته چهارجانبه صلح خاورمیانه را برای از سرگیری گفت‌و‌گوهای صلح پذیرفته است ولی کادر رهبری فلسطینی پنجشنبه دوباره دو شرط برای اجابت این درخواست‌ها عنوان کرد: لزوم قطع کامل ساخت و ساز اسرائیلی در قدس شرقی (بخش شرقی اورشلیم) و کرانه باختری و لزوم اشاره صریح به مرزهای سال ۱۹۶۷ به عنوان اساس مذاکرات.

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی درخواست عضویت کامل کشور مستقل فلسطین در سازمان ملل متحد را به بان گی‌مون دبیرکل این سازمان ارائه داده‌است.

محمود عباس اخیرا پس از دیدارش با دبیرکل سازمان ملل متحد طی سخنانی در مجمع عمومی این سازمان، خواستار تشکیل کشور مستقل فلسطینی در مرزهای پیش از جنگ ۱۹۶۷ شد.

دولت اسرائیل در واکنش به سخنان محمود عباس، درخواست وی مبنی بر عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل متحد را برای صلح خاورمیانه «زیان‌بخش» خواند.

XS
SM
MD
LG