لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۲۰

«با حضور احمدی نژاد در شورای امنیت مخالفت نشد»


وزارت خارجه آمريکا اعلام کرد که ايران از سفارت آمريکا در سويس برای محمود احمدی نژاد و همراهانش تقاضای ويزا کرده است.


دوماسانی کومالو، سفير آفريقای جنوبی در سازمان ملل که رياست دوره ای شورای امنيت را به عهده دارد روز جمعه گفت که هيچکدام از اعضای شورای امنيت مخالفتی با حضور محمود احمدی نژاد در جلسه شورای امنيت نداشتند.


شورای امنيت سازمان ملل اين هفته در حالی برای تصميم گيری درمورد تصويب قطعنامه جديد عليه برنامه هسته ای ايران تشکيل جلسه می دهد که محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری اين کشور خواستار حضور در اين نشست شده است.


احتمالا روز چهارشنبه تمامی ۱۵ کشور عضو شورای امنيت تشکيل جلسه می دهند تا پيش نويس قطعنامه جديد را که گروه پنج به علاوه یک يعنی آمريکا، بريتانيا، روسيه، چين و فرانسه به همراه آلمان تهيه کرده اند را، بررسی کنند.وزارت خارجه آمريکا اعلام کرد که ايران از سفارت آمريکا در سويس برای محمود احمدی نژاد و همراهانش تقاضای ويزا کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، چند روز پس از اين جلسه اين پيش نويس به رای گذاشته می شود.وزارت خارجه آمريکا اعلام کرد که ايران از سفارت آمريکا در سويس برای محمود احمدی نژاد و همراهانش تقاضای ويزا کرده است.


شان مک کورمک، سخنگوی وزارت خارجه آمريکا گفت که پيش از اين نيز آمريکا برای محمود احمدی نژاد و همراهانش ويزا صادر کرده است.


در همین حال، وزارت خارجه آمريکا روز جمعه بار ديگر از ايرا ن خواست تا غنی سازی را به حالت تعليق در آورد. آمريکا و کشورهای غربی از این نگرانند که هدف برنامه هسته ای ايران دستيابی به بمب هسته ای باشد. ايران همواره اين اتهامات را رد کرده و گفته است که بدنبال استفاده صلح آمیز از ارنژی هسته ای برای توليد برق است.


طبق منشور سازمان ملل هر عضو اين سازمان می تواند در جلسات شورای امنيت که تصميم گيری در آن تاثيری بر آن کشور دارد، شرکت و صحبت کند ولی حق رای ندارد.


آقای احمدی نژاد اعلام کرده که اگر آمريکا به وی ويزا بدهد، به شورای امنيت می رود تا از حقوق هسته ای ايران دفاع کند.


وی چند روز پيش در يک از سخنرانی های استانی خود شورای امنيت را فاقد مشروعيت دانست. آقای احمدی نژاد بارها قطعنامه های سازمان ملل را کاغذ پاره خوانده است.


صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG