لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۵۶

همایش حکومتی «۹ دی» در تهران و چند شهر ایران برگزار شد


خبرگزاری فارس حاضرین در تجمع ۹ دی تهران را «اقشار مختلف مردم و طلاب» معرفی کرده است.

همزمان با ادامه واکنش‌ها به تجمع‌های اعتراضی روزهای اخیر در شهرهای مختلف ایران، تجمع حکومتی «۹ دی» روز شنبه در مصلی تهران و چند شهر دیگر برگزار شد.

تلویزیون دولتی ایران روز شنبه تصاویری را پخش کرد که چند هزار نفر در مصلی تهران گردهم آمده بودند و پلاکاردهایی در حمایت از آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، و حاوی شعارهایی چون «مرگ بر فتنه‌گر» و «برجام را پله کردید/ ملت را ذله کردید» در دست داشتند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس، شمار راهپیمایان ۹ دی در تهران را «حدود چهار هزار نفر» برآورد کرده است.

خبرگزاری فارس حاضرین در این تجمع را «اقشار مختلف مردم و طلاب» معرفی کرده است. سایر خبرگزاری‌های دولتی نیز گزارش‌هایی از برگزاری تجمع‌های مشابه در شهرهای مختلف ایران مخابره کرده‌اند.

این تجمع برای گرامیداشت روزی برگزار شد که به گفته مقام‌های جمهوری اسلامی نقطه پایانی بر ماه‌ها اعتراضات و درگیری‌های خیابانی پس از انتخابات جنجال‌برانگیز ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۸ بود که در آن محمود احمدی‌نژاد به عنوان برنده انتخابات معرفی شد.

آیت‌الله محسن اراکی، سخنران اصلی مراسم حکومتی ۹ دی در مصلای تهران، با تأکید بر اینکه «ما تجربه ۱۴۰۰ ساله مقاومت در برابر فتنه را داریم» گفت: باید به شرایط قبل از برجام برگردیم.

وی افزود: «دشمن بار دیگر قصد ایجاد فتنه در بین ملت ایران دارد و می‌خواهد از طریق فضای مجازی و مسائل اقتصادی فتنه جدیدی به ملت تحمیل کند اما ملت ما، ملت ۹ دی است».

روزهای پنج‌شنبه و جمعه در شهرهای مختلف ایران، از جمله مشهد، کرمانشاه، اصفهان، شهرکرد، رشت، ساری و قم، تجمعاتی برگزار شد که در برخی از آن‌ها مأموران امنیتی با حمله به مردم شماری از آن‌ها را بازداشت کردند.

حسام‌الدین آشنا، مشاور رئیس‌جمهوری ایران، محمود احمدی‌نژاد و «جریان پشت‌پرده حامی او» را در حوادث اخیر دارای «نقش مؤثر» دانست و در تلگرام خود نوشت: «می‌توان گفت که آتش فتنه‌های احمدی‌نژاد تا مدت‌ها دامنگیر نظام خواهد بود».

ابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی، نیز در پی تجمع مشهد در پیامی توئیتری نوشت: ‌ «مردم بویژه محرومین از لحاظ معیشتی تحت فشار هستند».

آقای رئیسی که برای حضور در مراسم حکومتی ۹ دی به بوشهر رفته است، همچنین در سخنانی که خبرگزاری مهر آن را بازتاب داده است، «از مطالبات به حق مردم به عنوان فتنه جدید از سوی دشمنان نام برد» و گفت: «دشمنان می‌خواهند با ترویج ناهنجاری‌ها این مطالبه به حق مردم را هم به نفع خود مصادره کنند».

فریدون احمدی، نماینده مجلس، هم به ایرنا گفته است: «این تجمع‌های اعتراضی که در برخی شهرهای کشور رخ داده اتفاق خوبی نیست و نباید آب در آسیاب دشمن ریخت».

احمد خاتمی، نماینده کرمان در مجلس خبرگان، نیز به اعتراض‌های چند روز اخیر واکنش نشان داده و از جمله گفته که «قاعدتاً باید دنیای استکبار از حماسه ۹ دی عبرت می‌گرفت اما حوادثی که این چند روز در کشور اتفاق افتاد، نشان داد ضدانقلاب آن عبرت بایسته را در این ماجرا نگرفته است».

به گزارش خبرگزاری ایسنا، وی افزود: «اعلام می‌کنم ضدانقلابی که در این ماجرا‌ها بودند، به خصوص آنها که در مشهد در جوار مرقد امام رضا شعارهای هنجارشکن دادند، شایسته اشد مجازات هستند».

بر اساس گزارش خبرگزاری‌های ایسنا، مهر/ ک.ر

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG