لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ تهران ۱۰:۵۳

واکنش رضا پهلوی و مریم رجوی به اعتراضات مشهد


صحنه‌ای از اعتراضات دو روز اخیر در مشهد
صحنه‌ای از اعتراضات دو روز اخیر در مشهد

در پی تجمع‌های اعتراضی روز پنج‌شنبه، هفتم دی، در شهرهای مشهد، نیشابور، کاشمر و شاهرود با عنوان «نه به گرانی»، برخی چهره‌های مخالف جمهوری اسلامی ازجمله شاهزاده رضا پهلوی، ولیعهد پیشین ایران، و مریم رجوی، از رهبران ارشد سازمان مجاهدین خلق به آن واکنش نشان دادند.

رضا پهلوی در پیامی در صفحه تلگرام خود نوشت: «هم میهنان عزیز، فریاد حق‌طلبانه شما بیانگر آگاهی و دانایی شما است از حقوقتان در اعتراض به ظلم و بی‌عدالتی حاکم بر مملکت. راه چنین است و راهی دیگر جز سر فرود آوردن فرقه تبهکار در مقابل اراده شما نیست.»

روز پنج‌شنبه صدها شرکت کننده در تجمع در مقابل ساختمان شهرداری مشهد و چند شهر دیگر، ضمن اعتراض به گرانی، شعارهایی از قبیل «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر روحانی» و «رضا شاه روحت شاد»، «چه اشتباهی کردم که انقلاب کردم» سر دادند. بنا بر گزارش‌ها ۵۲ نفر از معترضان در مشهد بازداشت شده‌اند.

فرزند آخرین شاه ایران، پیش از این در بیانیه خود به مناسبت انتخابات سال ۱۳۹۶، نیز جمهوری اسلامی را «فرقه تبهکار» لقب داده بود و خطاب به مردم ایران گفته بود که «با باور به خود و به نسل و به میهن خود، دست رد به سینه این فرقه تبهکار بزنید.»

رضا پهلوی پیشتر نیز در مصاحبه‌ای با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته بود که به باور او حکومت جمهوری اسلامی در ایران «ذاتاً اصلاح‌پذیر نیست» و راه ایجاد «تغییر اساسی» در ایران را «انقلابی مسالمت‌آمیز» می‌داند که می‌تواند با «اعتصاب سراسری اتحادیه‌های کارگری» آغاز شود.

ولیعهد سابق ایران همچنین در گفت‌وگویی با رادیوفردا گفته بود که دغدغه پادشاهی ندارد و دموکراسی، حقوق بشر و سکولاریسم برایش اولویت دارد و خواستار حکومتی است که در آن مسلمانان و بی‌خدایان آزاد باشند اما با همدیگر ستیز نداشته باشند.

رضا پهلوی قبلاً در نامه‌ای به دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، با اشاره به محدودیت‌های مهاجرتی دربارهٔ ایرانیان، از او خواست تا حساب مردم ایران را از جمهوری اسلامی جدا کند.

واکنش مریم رجوی

به گزارش دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران، مریم رجوی نیز در واکنش خود به تظاهرات مشهد گفت: «قیام قهرمانانه امروز خواست عموم مردم برای سرنگونی آخوندها را بازتاب می‌کند.»

وی خواستار «به پا خواستن» مردم ایران در حمایت از اعتراضات مشهد شد و گفت که این اعتراضات «بار دیگر نشان داد سرنگونی رژیم آخوندی و استقرار دموکراسی و حاکمیت مردمی یک خواست ملی و سراسری است.»

مریم رجوی که از رهبران ارشد سازمان مجاهدین خلق است در ادامه گفت: «در حالیکه اکثریت قاطع مردم ایران از فقر و تورم و بیکاری رنج می‌برند، بخش عمده ثروت و درآمدهای کشور هزینه دستگاه‌های نظامی و امنیتی و جنگ‌افروزی و مداخلات منطقه‌ای می‌شود یا توسط سردمداران رژیم چپاول و به حساب‌های بانکی آقازاده‌ها سرازیر می‌گردد، لذا تا این رژیم بر سرکار است وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم وخیم‌تر می‌شود و تنها راه خلاصی از مشکلات اقتصادی و اجتماعی سرنگونی رژیم آخوندی است.»

حکومت جمهوری اسلامی، شورای ملی مقاومت و سازمان مجاهدین خلق را تشکل‌هایی تروریستی می‌داند.

گروه بزرگی از اعضای سازمان مجاهدین خلق، در پایگاهی نظامی به نام اردوگاه اشرف در عراق زندگی می‌کردند. اما این نیروها در پی ضرب‌الاجل مقامات عراق و توافق با ایالات متحده، به پایگاه لیبرتی (آزادی) در حوالی بغداد و در نهایت به آلبانی انتقال داده شدند.

به تازگی، سه تن از سناتورهای ایالات متحده، به محل حضور شماری از اعضای سازمان مجاهدین خلق در تیرانا، پایتخت آلبانی رفته و با مریم رجوی، از رهبران ارشد این سازمان، دیدار کردند.

........................

با استفاده از تلگرام و وب‌سایت دبیرخانه شورای ملی مقاومت. پ.پ

XS
SM
MD
LG